| AmiraH a întrebat:

Este cineva care a scapat de fobia de condus masina? Daca da va rog sa-mi spuneti si mie cum ati facut. Ma refer la acea anxietate la volan nu la simple emotii. Sa nu-mi spuneti sa nu conduc daca imi e frica pentru ca oricum nu o fac. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Condur_Mihai_1966 a răspuns:

Mai intai trebuie sa iesi cu masina pe strada. happy apoi iti recomand o sambata dimineata sau chiar mai bine duminica dimineata fiindca e mai libera strada. si incearca sa mergi cat mai mult, intra in intersectii si in sensuri giratorii cu viteza mica si ceea ce ar fi cel mai important, intra pe stradute mici unde masinile sunt parcate de-a valma si de o parte si de alta a drumului. mergi incet ca sa nu faci cumva vreun accident si ai sa vezi ca dupa doua saptamani( atat a durat la mine) nu mai ai probleme cu aceasta fobie, ba chiar cai sa vezi ca poti raspunde la telefon in timp ce conduci. dar ...ai grija la politie.

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Fobia are un motiv. Care e motivul tau? Ai avut vreo experienta neplacuta? Ai permis de conducere?

| T2LS a răspuns:

Nu ai cum să îți depășești fobia dacă nu încerci să conduci...

| 123456FOREVER a răspuns:

Gândește-te ca ești un profesionist. Privește-i pe ceilalți șoferi cu superioritate ca și cum drumul e făcut pentru tine

| missfatadelatara a răspuns (pentru 123456FOREVER):

Eventual sa meargă cu 100 pe ora prin oraș.

| suntserios a răspuns (pentru 123456FOREVER):

Asta e sfatul pentru a deveni cocalarul suprem in trafic?

| OAly a răspuns (pentru 123456FOREVER):

Daca te gandesti ca drumul e facut doar pentru tine, nu te mai poti considera profesionist. Un profesionist se gandeste la toate pericolele care pot aparea atat pentru el cat si pentru ceilalti.

| AmiraH explică (pentru OAly):

Asa este. Mie imi e frica sa nu fac vreo prostie si sa ranesc pe cineva sau mai rau... Imi doresc de multe ori sa fiu mai nepasatoare dar asta e firea mea si nu stiu daca ma pot schimba. Cred ca va trebuii sa ma resemnez desii mor de ciuda cand vad ca sunt persoane cu o capacitate intelectuala mult mai redusa decat a mea cum conduc fara teama. Se pare ca e adevarata vorba aceea cum ca "nu toata lumea e facuta sa conduca". Va multumesc oricum.

| AmiraH explică:

Stiu ca daca nu conduc nu scap de frica dar tremur din tot corpul doar cand stiu ca urmeaza sa mut masina mai in fata cu un metru. Cand eram mica aveam rau de miscare si imi era groaznic de frica sa merg cu masina sau poate am aceasta fobie din cauza ca un ultimul timp mi-am cam pierdut increderea in mine din diverse motive.