| anonim_4396 a întrebat:

Este greu sa devi sofer profesionist?
Dar sa lucrez in strainatate ca sofer de tir?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mai usor ca in Romania sa lucrezi la straini de ce spun asta? In tara o avarie mecanica o repara soferul, o roata o schimba el, pune magnet sa conduca peste norma europeana de condus si odihna. La straini: se merge la orar, diurna e platita de firma, pe comunitate majoritatea firmelor merg cu 2 soferi nu te lasa singur, pana o repara service-ul mobil (vine unu cu o duba si un pistol hidraulic o scoate si o schimba) soferul nu are voie sa umble la roata, autotrenurile vin cu schimbator automat scapi de o grija, avariile se repara tot de un mecanic care vine cu duba si salariul e mai mare. Luna viitoare o sa plec cu o colega (e calumea sa am o femeie soferita cu mine) pe comunitate cu un autotren frigorific 3 saptamani conduc una libera. Meseria nu e grea.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Multumesc pentru sfat.
As vrea sa ma fac si eu, dar sa iau Categoria B.
Dar sa te mai intreb ceva
este normal ca cand ma urc prima data intr-o masina sa nu stiu anumite comenzi? Pentru ca tatal meu mereu tipa la mine ca de ce nu stiu ca doar am facut scoala dar maina pe care am facut scoala este renaul megane iar tatal meu ma pune pe fiat, opel si volkswagen.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

E normal sa nu stii pana te acomodezi, asa cu stresul pe cap nu ajungi nicaieri si trebuie sa-i zici ca nu e normal la cap daca tipa la tine. Un autotren are comenzi similare ca la masina numai ca are si retarder care franeaza prin obturarea gazelor de esapament (nu depinde numai de frana de picior), eu ma angajez la o firma straina dupa 15 octombrie, nu ma aflu in tara si de abia astept sa plec sa aud sunetul rotilor pe asfalt in mers. Daca mai ai intrebari le astept aici.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru mgtow):

Mare noroc ai.

| BPAndrei a răspuns:

Sofer profesionist esti considerat din momentul in care ai categoriile B C E la activ. Asta nu inseamna ca stii si sa conduci. Innainte de a te angaja ca sofer este bine sa alergi pe la tine prin oras o masina (si cand spun alergi, nu ma refer la viteza). Dupa ce te acomodezi cu prima masina, de la a 2-a totul este mai usor. Cu TIR-ul este mai greu insa, exista anumite lucruri pe care trebuie sa le faci altfel decat la o masina pana in 7.5 t (incadrarea in curbe, parcari, depasiri) dar si acestea se invata cu timpul.