| DoctorTeodorM a întrebat:

Este permis sa circuli cu bicicleta printre mașinile care sunt oprite la semafor între doua benzi de pe același sens, ma refer dacă este scris intr-un articol în legislație, și dacă da, unde îl pot găsi?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Este interzis sa faci slalom printre masini saus a mergi inte 2 benzi de masini.
Ciculatia se face pe banda destinata bicicletlor ( daca exista), sau pe prima de langa bordura.

https://www.monitorulsv.ro/......ia-rutiera

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru cei care comenteaza in necunostinta de lege, aveti circulatia rutiera pentru biciclisti, explicata pe intelesul tuturor, aici:

"5.Bicicliștii sunt obligați să circule pe prima bandă, cât mai aproape de trotuar. Dacă sunt mașini parcate pe prima bandă, sunt obligați să circule cât mai aproape de mașinile parcate (cât mai în dreapta).
Bicicliștii au voie pe alte benzi de circulație doar când depășesc ceva și doar când schimbă direcția la stânga (obligatoriu cu semnal de fiecare dată!).
Bicicliștii sunt obligați conform legii să circule pe pista de biciclete dacă ea există pe acel tronson de drum (e o prevedere idioată din mai multe puncte de vedere)"

https://ceicunoi.wordpress.com/......afic-eco8/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este permis atat timp cat respecți regulile. Nu exista un articol care sa iti spuna ca ai voie, dar nu exista niciunul care sa iti interzica.

| mihai69 a răspuns:

Culmea că articolul citat de cam(p)ionul zilei contrazice 100% spusele ei!
+1 la colecția de funde nemeritate!

| Frank51 a răspuns:

Iar o face de oaie Iasmina, iar de data asta răspunsul rămâne în ramă laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai dat funda cuiva, care nu numai ca bate campii in mod curent, nu numai ca bate campii si acum, dar NU CRED IN NICI UN FEL, CA SE DA EA CU BICICLETA PRIN ORAS... la ea in Australia (dap, nu locuieste in Romania)

este un paradox (deh) in teorie un biciclist NU trebuie sa stie legislatia rutiera pentru ca nu are carnet
in practica, daca vreau sa trec de o intersectie care face partial spre stanga, TREBUIE sa ma duc pe banda din stanga, care inseamna PRACTIC intre masinile oprite la stop, altfel, trebuie sa astept pana trec de intersectie toate masinile care se duc spre dreapta, inainte de a face stanga, lucru care inseamna... tot practic, ca pot sa nu mai trec de intersectie, daca e destul de mare traficul

dar, in realitate daca un militian BOLSEVIC te prinde, poate sa ti-o traga, doar d'aia, PENTRU CA POATE angry
BOLSEVIC, asa cum sunt toti militienii din rrrrominica angry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este permis dar nu scrie nicăieri.
Că de fapt tu depasesti pe stânga masinile stationate la semafor.
Si nu incalci nici o regula de circulatie in situatia asta.

| IgnatVictor a răspuns:

Dacă motocicliștii pot, atunci pot și bicicletele. Nu ai voie să filtrezi traficul atunci când mașinile sunt în mișcare (fie că ești motocicletă sau bicicletă), dar cred că ăsta e un lucru pe care deja îl știa toată lumea. Legat de asta, nu cred că există un articol.

| Dark7Soul a răspuns:

Du-te măi că poți trece și cu motocicleta.