| LED21 a întrebat:

Este vreo problema daca pun motorina extra de 55 peste motorina normala de 51? vreau doar sa trec RAR-ul fara probleme

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Nu. Vei da putin calculatorul peste cap pana se termina motorina mai grea, adica cea de 51. Calculatorul va simti aceste mici modificari de cifra cetanica si va trebui sa compenseze cu ori mai mult aer, ori mai putin. Dar nu se strica nimic, motoarele moderne sunt facute sa poata indura ceva de genul. In cel mai rau caz, poti sa ai momente cand simti ca nu mai trage cum trebuie dar ar trebui sa isi revina repede si asta doar daca e masina veche rau si calculatorul nu poate sa regleze amestecul motorina-aer. Dar de unde pana unde ca treci RAR-ul asa? Asta e un mit. Daca vrei sa faci ceva, ii golesti rezervorul pana este pe rezerva, te duci si ii bagi jumate de rezervor de OMV Max Motion care si curata si te duci sa o alergi putin. Mai turata mai cu viteza. Si apoi dupa ce consumi motorina aia care practic a spalat motorul, bagi de care vrei tu si o sa iei RAR-ul 100%

| SuNaM a răspuns (pentru SuNaM):

Uite iti dau si link. Doar completezi datele de pe procesul verbal, faci plata cu cardul si cam asta e: https://www.ghiseul.ro/ghiseul/public/amenzi#

| SuNaM a răspuns (pentru SuNaM):

Scuze man, nu era pentru tine xDDDD prajealaaa

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se va întâmpla nimic.

| sierra1 a răspuns:

Doar că motorul o să-ți zică "merci"

| KovacsB a răspuns:

Ai dat funda la cel mai aiurit raspuns.Omul asta doar bate campii la toate raspunsurile.
Nu are nimic, poti sa pui ce motorina vrei. Motorul merge mai bine cu motorina extra. Oricum se amesteca instant cu cealalta.