| Ionuț22121994 a întrebat:

Eu nu am permis auto, și a-și fii interesat să-mi cumpăr o mașină care se poate conduce făra permis auto.
Cel puțin așa susține mai multe site-uri de pe internet că sunt mașini care se pot conduce fără permis, încă de la vârsta de 16 ani.
Ba mai mult se spune că la ora actuală sunt peste 50 de români, care și-au cumpărat o astfel de mașină, cu 2locuri care prinde maxim ca viteză 60km sau mai puțin.
Aceste mașini noi, sunt scumpe cât o mașină nou nouță.
Un preț de pornire ar fi de 10 mii de euro.
Pe olx de exemplu și pe alte site-uri, la mâna a doua, prețurile sunt foarte bune.
Prețu de pornire fiind de la o mie de euro, fată de zece mii una nouă.
Ce m-a pus pe mine pe gânduri, este că pe olx la fiecare anunț în parte, scria la descria fiecarei mașini, citez- se poate conduce de la 16 ani cu categoria AM sau B1.
Eu sincer, nu știu la ce se referă chestia asta, și plus de asta, deduc că nu e chiar așa fără ușoră chestia.
Adică presupun că ceva- ceva tot trebuie.
Nuștiu ce să zic...
Dacă cineva mă poate ajuta în această chestiune, dar cineva care se pricepe nu doar ca-să mă amețească și mai rău, aștept un răspuns.
Rog seriozitate dau funda!happy

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o mașină/motocicletă/scuter nu se poate conduce fără permis. Îmi pare rău, dar până îți iei permis, poți conduce biciclete, trotinete, hoverboard-uri și alte câteva gadgeturi.
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depășește 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice și care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depășește 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 15 kW.

Vârsta minimă pentru obținerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniți, pentru categoriile de vehicule AM, A1 și B1;
b) 18 ani împliniți, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E și Tr; -;
c) 20 de ani împliniți, dacă persoana are o experiență de cel puțin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniți, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 și D1E, precum și pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb și Tv."

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Romania nu exista masini sau motociclete care se se poata conduce fara permis auto!
Singurele mijloace de transport care se pot conduce fara permis" sunt bicicletele cu pedale, nu cele motorizate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

In legislatia din Romania niciun vehicul cu motor nu poate fi condus fara permis auto