| s3s a întrebat:

Frate, de ce majoritatea cand se refera la rotile unei masini folosesc cuvantul 'JENTI' pentru pluralul de la janta...macar de-ar zice 'genti', suna mai frumos chiar daca nu e corecthee hee) laughing)))

Răspuns Câştigător
| MaxiValau a răspuns:

Toti ati spus numa' aberatii. Raspunsul corect este: "De inculti!"

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care altii viziteaza o "locatie" si nu un loc, "servesc masa" fara sa fie chelneri, se duc la "servici" "decat" pentru "salar", "se rad" chiar daca ii doare "apendicita" sau "amigdalitele, considerand probabil ca unele lucruri "trebuiesc" inflorite, pentru a suna mai interesant. In cele mai multe cazuri este vorba evident de ignoranta.
Trebuie sa recunosc insa ca ma surprind si eu adesea folosind forme gresite de plural, fiind nevoit sa ma controlez pentru a nu spune, de exemplu: robineti, baloti, acumulatori, suporti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca sunt influentati de mai cunoscutul genti, pluralul de la geanta si cred ca tot asa este si pluralul de la janta. Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Vezi
http://dexonline.ro/definitie/jant%C4%83
jántă (tehn.) s. f., g.-d. art. jántei; pl. jánte
'genți',== este pluralul de la geantă
http://dexonline.ro/definitie/geant%C4%83
GEÁNTĂ genți f. 1) Obiect, de obicei de formă dreptunghiulară, cu mâner și închizătoare, confecționat din piele sau din alt material, în care se poartă cărți, caiete sau hârtie de tot felul; servietă. 2) Obiect de acest fel, dar mai mic, în care femeile poartă banii și accesorii de toaletă; poșetă. [G.-D. genții] /

| NoChanceForUs a răspuns:

Missunderstanding.Confuzii adică.

| seen a răspuns:

Ok treaba stacam asa roataautovehiculului are o compozitie janta+anvelopa+rotile motoare care daupuntere axului sa preia comanda executata de volan(de tine)

Ps genti au numai damele si tu cand pleci incalatorie

| s3s explică (pentru seen):

Deci stiu ca pluralul de la janta este jante si stiu si ce e aia dar am scris 'roti' ca sa ma fac mai usor inteles nu pentru ca am crezut k roata=janta, daca ma intelegi...