| Assu53 a întrebat:

FUNDA happy conform noii legislatii din 2013 pentru scutere iti trebuie permis special sau merge si cu permis categoria B, astept raspuns dar fiti siguri ca asa este big grin daca se poate si linkuriwinking Mersi

Răspuns Câştigător
| Error1132 a răspuns:

Mopedele (motoarele sub 50cc) pot fi conduse cu orice categorie de permis atata timp cat ea exista. Nu mai pot fi conduse cu "atestatul" primit de la asa zisele scoli de soferi ce eliberau astfel de documente, acum categoria se numeste A1 si se testeaza ca orice alta categorie de permis, dar atat timp cat ai deja o categorie, indiferent care, poti conduce linistit un moped(bineinteles, ai nevoie de asigurare, numar de la primarie(galben) si examinare de la un service auto)

9 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Din câte am înțeles la știri se spune că merge și cu B, acum nu sunt sigur ai putea întreba pe Ioandelasal, el ar putea știi mai bine, lucrează în domeniu.

| viotedy a răspuns:

Doar cu cele de 49 cm poti merge cu B.sigur.

| KaPy2 a răspuns:

Da merge si cu categoria Bwinking
A dat asta la protv, cu b poti merge cu mopede de 49 nu mai amri de 49winking

| xJuliusx a răspuns:

Sigur merge si cu categoria B.

| AxXeL1124 a răspuns:

Eu am inteles ca merge si cu B dar nu sunt sigur.

| DaW a răspuns:

Da,uita-te pe noul cod rutier pentru motocicliști .avocatul.ro

| brandsfashion a răspuns:

Da, se pot conduce scuterele cu orice permis deci inclusiv cu cel de masina http://www.scutere.net/......rmis-auto/

| Assu53 explică (pentru brandsfashion):

Multumesc brandfashionwinking si tuturor!

| DavidCristian a răspuns:

Pai daca nu detii nici macar B sau A atunci ai nevoie de permis categoria AM. Si trebuiesc facute ore si tot asa ....la o scoala de soferi. Funda?