| Raluca591 a întrebat:

Hei! Am un Opel Astra G, an 2001 si trebuie sa ii fac o segmentare completa a motorului, pentru ca are probleme grave cu scurgerile de ulei (mananca 1 litru pe zi si scoate nori de fum). Am discutat cu un mecanic care lucreaza de acasa, personal si a spus ca pretul este de 2300 lei. (include mana de lucru, piese si toata lucrarea). Credeti ca este un pret ok sau un pic cam mare?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu atâția bani iei alta, cântărește bine dacă merită:
ex:

https://www.olx.ro/oferta/vand-opel-astra-g-IDe3h8Y.html#b54d4810db

| relian a răspuns:

De unde stii tu ca pierzi ulei pe la segmenti? Ai facut teste, esti sigyr ca pe acolo se duce uleiu?
Ai grija sa nu faci segmentare si tot la fel sa fie. Uleiul se poate consuma nu doara pe la segementi, deci trebuie sa faci test sa stii exact pe unde pierde.
Ai nevoie de ceva scule, dar nu complicate pentru a face lucru asta.Sau un mecanic care sa o faca,daca tu nu te pricepi.
Dar atentie,acel mecanic care iti face diagnosticul sa tio si repare,iar inainte dea incepe treaba sa vorbesti clar, nene daca spui cas segmentii, ii schimbi si e tot la fel eu nu iti platesc nimic.
De regula cei mai multi mecanici asa fac, dar clientu plateste, daca nu aia e alta si tot asa, dar tot clientu ploateste cai prost laughing.
Deci ai nevoie de un diagnostic exact.Se poate face diferite teste si vezi exact ce este defect.
Nu ai spus daca masina ta are turbina, de regula cele mai multe masini dupa ani, pierd ulei pe la turbina.Eu nu prea am vazut masini sa aiba probleme cu segementii, doar alea omorate de diversi dusi de acasa.
Apoi sunt masini la care cilindrii nu se mai pot schimba.Eu personal asa as face, as diagnostica exact, apoi te apuci de facut ceva.
Testele pentru asa ceva le poti face si in fata blocului laughing nu-i ceva complicat, asta daca ai idee cat de cat.
De preturi ar fi bine sa intrebi 2-3 mecanici sa iti faci idee cam cat se ia.

| Frank51 a răspuns:

Esti gata sa investesti 2300 de lei intr-un opel din 2001? Te-a satisfacut atat de bine incat vrei sa o ti pe o perioada foarte lunga? Gandeste-te foarte bine ce faci cu banii, nu sunt putini. Pretul este bun dar eu nu as face operatiunea asta mai ales la un opel, poate daca era ceva masina extravaganta, un volvo ceva mai special.

| Panamax a răspuns:

Este prea veche masina ca sa mai bagi bani in ea.Decat o segmentare cu segmenti aftermarket mai bine un motor la 350 Euro cu garantie de la vreo dezmembrare serioasa.

| anonimusf001 a răspuns:

C-am asa sunt preturile la segmentarea motorului peste tot, cu manopera cred ca e ok. Dar ala sa fie totalul! sa nu iti spuna pe parcur, a sti mai trebuie si aia si aia, apoi ajungi la mai mult