| Rusu_Flavius_2000 a întrebat:

Hei! Sunt interesat sa cumpar o masina de 16 ani (permis AM), dar as avea cateva intrebari, avand in vedere ca e un cvadriciclu, nu un simplu scuter. Masina e un aixam 400 din 2002. Ii rog pe cei care doar vor sa se afle in treaba, sa se abtina.

•Ce trebuie sa scrie in acte pentru a se putea conduce cu AM? Cvadriciclu L6e?
•Pot conduce o masina cu permisul AM daca are numere negre?
•Care sunt actele complete pentru aceasta masina? Nu vreau sa o iau cu acte lipsa si dupa sa am probleme.
Daca mai am intrebari, revin aici. =)

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Vezi să scrie: viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă.ce nu depaşeşte 50 cm3 (4 kW), iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu AM poti conduce doar mopede.
Mopedul e definit in legislatie ca fiind

"autovehicul, cu două sau trei roți, a cărui viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depășește 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric"

Pentru AIxam ai nevoie de categoria B1.

| DaniTDCI a răspuns:

Decat sa te complici cu categoria B1, daca chiar ai nevoie mai bine dai de categoria A1