| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

cine imi spune si mie cat costa la o masina toyota celica din 94 inmatricularea, impozitu pe an si asigurarea. funda

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiind masina veche ar costa cam mult, inmatricularea daca e sa te ajunga pe la 1000€ restul ramane de vazut, informeaza-te, noroc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti calculezi singur aici inmatricularea

http://static.anaf.ro/......_2014.html

in functie de motorul masinii.

impozitul daca nu are motor mai mare de 2l e undeva la 60 ron pe an

RCA depinde ce varsta ai. daca ai sub 30 ani te ajunge cam 1600-1800ron/pe an

| Maioru a răspuns:

Pentru a afla cat te costa taxa de mediu intri pe site ANAF si treci urmatoarele date:anul fabricatiei, data primei inmatriculari, norma de poluare, emisia de co2, combustibil folosit. Dupa ce afli taxa,faci RAR,platesti, taxe, impozite, asigurare, rovinieta care te duc in jur de 200 euro.Impozitul pe an se plateste la primarie in functie de capacitatea cilindrica, asigurarea la fel in plus cu cat esti mai tanar cu atat asigurarea mai mare.

| RoIT a răspuns:

Pretul este variabil trebuie sa suni la RAR si sa intrebi deoarece valorile variaza de la masina la masina.

| suntserios a răspuns (pentru RoIT):

Si ce treaba are RAR ul cu inmatricularea?

| RoIT a răspuns (pentru suntserios):

Inmatricularea o faci la RAR.

| suntserios a răspuns (pentru RoIT):

Inmatricularea o faci la politie si la finante, nu la RAR

| RoIT a răspuns (pentru suntserios):

Atunci scuze eu nu am inca masina inseamna ca stiam gresit.