| SonicAndrei a întrebat:

Îmi dați niște sfaturi despre alegerea mașinii? Mie mi-ar plăcea să am un Range Rover peste 5-10 ani (sau în fine... când îmi iau mașină). Eu cumpăr toate lucrurile noi, deci prețul „modest" pe care îl are acum un Range Rover îmi „convine" de minune, dar până îl voi cumpăra eu mașină se va ieftini mult. Cât credeți că va costa un Range Rover Evoque (de exemplu) peste 5-10 ani (acum costă de la 31.000 €)?

Răspuns Câştigător
| Scolarul12444 a răspuns:

Daca nu te gandesti la bani este foarte ok.
Dar, dupa cum cred ca sti si tu taxele de intretinere ( + casco, etc ) sunt uriase. Din cate stiu eu, la un Logan din 2008, motor 1, 6, 16 valve, casco pe jumatate de an este 500 euro. Masina costa 8000 euro, in 2 ani vei ajunge sa platesti 11 000 doar pe un Logan. Pentru un Mercedes de 33000 euro, calculele iti apartin.
Pe site scrie urmatorul lucru : pretul si dotarile( la aproape 33000 de euro nu sunt incluse asa de multe dotari, doar cateva dotari de baza). Cu toate dotarile posibile, cred ca trece de 40000 euro lejer.
Pot sa-ti dau un mic sfat : la orice reprezentanta poti sa faci un test-drive. Cand iti alegi masina este recomandat sa o testezi inainte, sa evaluezi bine ce iti ofera, si la ce iti trebuie dotarile etc.
Daca te gandesti la calitate, fiabilitate, si nu la pret, un Mercedes este alegerea perfecta.
Dar, daca esti mai chibzuit, si nu te indrepti spre ceva extravagant, cu 20 000 euro poti sa-ti iei noul Dacia Duster cu toate dotarile incluse. O masina buna in opinia mea. Documenteaza-te singur inainte sa alegi ceva. Un link pentru Duster :http://www.buhnici.ro/2014/10/30/video-dacia-duster/
Ai mai mentionat ca peste 10 ani se vor schimba lucrurile. Nu poti sa stii ce o sa fie in viitor, asa ca fa o alegere sigura, cu care nu o sa dai gres. Strange bani, si daca iti place vreo masina cu adevarat o cumperi.

18 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Pana atunci il cumperi pe bucati. poate atunci, nici nu mai gasesti modelul acesta, sau il vei gasi imbunatatit, tot la pretul asta.

| SonicAndrei explică (pentru express11):

Cum să-l cumpăr pe bucăți? Un calculator da, dar o mașină e la fel. Dar acum în 2014, ce părere ai despre Range Rover față de alte mașini?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol, crezi ca daca iti cumperi un Range Rover la "reducere" o sa il poti intretine?

O sa coste si mai mult peste 5 ani ca o sa apara modele noi

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Peste 5 ani se va ieftini, nu se va scumpi dacă apar modele noi. Dacă ar scumpi mașina după ce ar face un model nou mai bun (deci ar fi mai scumpă decât modelul nou) atunci nimeni nu ar mai cumpăra modelul vechi.
Oricum, cu întreținerea sper să mă descurc dacă mă fac programator, oricum se vor ieftini toate peste 10 ani, dar acum cât crezi că te costă să întreții o mașină scumpă?

| suntserios a răspuns (pentru SonicAndrei):

Modelul vechi nu se va mai comercializa daca va aparea un facelift ceva. O masina premium ca Range Rover nu se ieftineste ca ei nu cauta clientela pentru care 5000euro reprezinta o piedica in cumpararea unei masini.

O masina premium costa mult sa o intretii, dar moment esti un copil probabil, nu iti dai tu seama care e treaba cu banii. Ai sa vezi ca nu o sa iti comvina sa dai 50% din venit sa intretii o masina de genul ala. Ale sunt masini pentru oameni de afaceri pentru care pretul de achizitie este irelevant

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Sunt conștient că întreținerea unei mașini premium costă foarte mult, dar peste 10 ani se vor schimba lucrurile. Eu oricum nu aș lua un Evoque nici dacă ar fi la jumătate de preț, și cu posibilul „mic" salariu de 1000 € pe care l-aș avea, tot mi se pare enorm să dau 15.500 € pe o mașină, apoi va veni întreținerea (pe lângă taxele de început...).

| suntserios a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pai si atunci de ce mai intrebi de el daca nu vrei sa il iei?

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Pentru cultura mea generală.

| Nonameagain a răspuns:

Tinind cont ca inflatia e in floare, iar economia mondiala e mereu in criza, e imposibil de apreciat cu cit se va "ieftini". Nu cred ca iti faci caalcule bune.

| SonicAndrei explică (pentru Nonameagain):

Ceva tot se poate aproxima... Oricum, când îmi voi lua mașină voi căuta multe modele, nu sunt fixat pe Range Rover, atât că îmi place ca mașină. Ca formă, mi-ar plăcea și Dacia Duster, dar aș merge mai bine pe companii mai mari.

| Daniel2836 a răspuns:

Masini recomandate :
locul 1 Jaguar
locul 2 Lexus
locul 3 Mergedes
Mentiune Audi

| SonicAndrei explică (pentru Daniel2836):

Te cred. Dar Land Rover pe unde s-ar clasa? Voi lua în calcul și alte SUV-uri, am văzut unul de la Mercedes care mi-a plăcut. Acum mă refer la SUV-uri mai mult pentru drumurile „netede" din România, dar și pentru că sunt mașini spațioase.

| Daniel2836 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Land Rover cam pe locul 6

| Scolarul12444 a răspuns:

Salut! Din cate am inteles, tie ti-ar placea un Range Rover Evoque. Intrebarea este de ce masina ai nevoie. In opinia mea peste 5-10 ani o sa se dezvolte si in Romania programul legat de masini electrice. In prezent pretul masinilor electrice este cam acelasi cu al celor normale. Autonomia lor variaza, dar de asemenea a evoluat mult.
Cel mai probabil peste 10 ani productia de Evoque va fi de mult oprita. Asa ca nu ai decat sa te orientezi dupa o masina cat mai ingrijita. Pretul peste 10 ani cred ca va fi intre 10-20 mii cu toate dotarile. Pune bani de o parte ca nu se stie cand apare ceva ce-ti place.

| SonicAndrei explică (pentru Scolarul12444):

Nu neapărat Evoque, am văzut că e printre cele mai ieftine și de aceea l-am menționat... dar îmi place Range Rover în general și ca design, mărime, performanță și ca SUV, ar fi bun și pentru oraș (din câte am înțeles) și pentru drumurile denivelate din România. Oricum, așa cum mi-ai confirmat și tu, nu se va mai fabrica același model peste 10 ani. OK, bani o să strâng, mi-ar plăcea și o mașină electrică pentru avantajele ei, dar sper să se pună pe piață până atunci mașini cu baterii mari.

| SonicAndrei explică (pentru Scolarul12444):

Ce părere ai despre Mercedes-Benz GLK? Sau în fine, ori clasa GL ori M, dar mă interesează doar ideea fiindcă peste 10 ani se vor schimba lucrurile.
http://www.mercedes-benz.ro/......flash.html

| SonicAndrei explică (pentru Scolarul12444):

Ce părere ai despre Mercedes-Benz GLK? Sau în fine, ori clasa GL ori M, dar mă interesează doar ideea fiindcă peste 10 ani se vor schimba lucrurile.

| SonicAndrei explică (pentru Scolarul12444):

Ciudat... s-a pus de 2 ori același mesaj. Îmi place Dacia Duster de când l-am văzut, o să iau în calcul și mașinile românești când îmi aleg mașina. Păi primești funda.

| Scolarul12444 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca nu te gandesti la bani este foarte ok.
Dar, dupa cum cred ca sti si tu taxele de intretinere ( + casco, etc ) sunt uriase. Din cate stiu eu, la un Logan din 2008, motor 1, 6, 16 valve, casco pe jumatate de an este 500 euro. Masina costa 8000 euro, in 2 ani vei ajunge sa platesti 11 000 doar pe un Logan. Pentru un Mercedes de 33000 euro, calculele iti apartin.
Pe site scrie urmatorul lucru : pretul si dotarile( la aproape 33000 de euro nu sunt incluse asa de multe dotari, doar cateva dotari de baza). Cu toate dotarile posibile, cred ca trece de 40000 euro lejer.
Pot sa-ti dau un mic sfat : la orice reprezentanta poti sa faci un test-drive. Cand iti alegi masina este recomandat sa o testezi inainte, sa evaluezi bine ce iti ofera, si la ce iti trebuie dotarile etc.
Daca te gandesti la calitate, fiabilitate, si nu la pret, un Mercedes este alegerea perfecta.
Dar, daca esti mai chibzuit, si nu te indrepti spre ceva extravagant, cu 20 000 euro poti sa-ti iei noul Dacia Duster cu toate dotarile incluse. O masina buna in opinia mea. Documenteaza-te singur inainte sa alegi ceva. Un link pentru Duster :http://www.buhnici.ro/2014/10/30/video-dacia-duster/
Ai mai mentionat ca peste 10 ani se vor schimba lucrurile. Nu poti sa stii ce o sa fie in viitor, asa ca fa o alegere sigura, cu care nu o sa dai gres. Strange bani, si daca iti place vreo masina cu adevarat o cumperi.