| elena440 a întrebat:

Imi puteti explica, va rog, care sunt pasii corecti pe care trebuie sa ii urmez pentru a cumpara o masina noua si apoi sa fiu in regula cu toate actele? De unde pot cumpara masini noi? Ce acte trebuie facute, la ce institutii trebuie sa merg? Ce taxe trebuie sa platesc? Si cat costa taxele si impozitele cu masina lunar?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista pasi corecti, totul este subiectiv.
Masinile noi se cumpara de la dealerii autorizati, care din fericire sunt cam in fiecare reședință de judet.
Daca stii ce masina vrei, e simplu, mergi la un dealer al marcii respective si stai de vorba cu un consultant, care bineînțeles se va stradui sa te convinga s cumperi modelul cel mai scump, cu cat mi multe optiuni.
Daca nu ai o marca preferata, va trebui sa mergi la mai multi dealeri pentru a vedea ce ti se potriveste cel mai bine.
Actele necesare sunt un contract, o factura si un CIV. Trebuie mers la directia venituri a primariei, pentru a o lua in evidenta la impozit, apoi la inmatriculari.
Taxele nu sunt mari, nu depasesc 200 de lei, ear mai este de incheiat o polita RCA, al carei pret difera de la masina la masina.
Ulterior vei avea de platit un impozit anual, asigurarea RCA, ITP-ul, daca e cazul rovinieta, optional asigurarea CASCO. In afara de ITP, care e cca 100 de lei, restul difera de la o masina la alta. Diferente mari apar la motorizarile peste 2 litri, dar nu cred ca e cazul.

| Violleta2022 a răspuns:

De la reprezentantii firmelor de masini, sau de la dealerii (vanzatorii) de masini.
Mergi in magazin si in functie de masina si de cati bani ai, poti cumpara in: rate, cu banii jos, cu taxe (platite de tine), sau fara taxe (fiind incluse in pretul masinii).
In functie de marca si valoarea masinii cumparate, ratele lunare cu taxe cu tot, pot fii intre 300 euro si 3000 euro pe luna.
Evident daca-i dacia, platesti 300 euro pe luna, iar daca este un BMW de 100.000 euro, atunci ajungi sa platesti 2-3000 euro pe luna, timp de 5 ani sau pe cati ani faci imprumutul.