| Eugeniusu a întrebat:

In maxim o luna vreau sa imi cumpar o masina, dar nu prea stiu cum se face. As vrea sa ma indrumati pas cu pas ce sa fac. Si sa imi spuneti estimativ ce costuri as avea pe langa pretul masinii? Ma refer la inspectia tehnica, asigurarea, impozitul, schimbatul numerelor, mai e altceva? Masina o sa fie inscrisa, motor de 2.0 diesel sau benzina din 2002-2003.
Orice sfat primesc e bine primit!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Contract de vanzare cumparare
o inscrii la primarie pe numele tau pentru impozite

daca masina e adusa din afara ii faci si RAR ul, daca e deja inmatriculata in tara nu mai faci nimic.

daca e deja inscrisaitp il faci cand expira, nu e nevoie la transciere

RCA cam 1500-1800 lei/an daca ai sub 30 ani
impozitul vreo 600-700 lei daca trece efectiv de 2000cmc

schimbatul numerelor e pana in 150 lei cu toate taxele