| Eugeniusu a întrebat:

In zilele urmatoare o sa imi cumpar o masina inscrisa, persoana de la care o cumpar mi-a spus ca intr-o zi rezolvam cam toate actele. Oare este obligatoriu ca in ziua in care fac contractul de vanzare-cumparare sa platesc asigurarea si impozitul masinii? Impozitul m-ar duce undeva la 500 lei, iar asigurarea la 1200 lei, si dupa ce cumpr masina as ramane doar cu 700 lei, n-am cum sa-i impart.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Impozitul mașinii trebuie sa il plătești abia din anul următor, pe anul in curs achita vanzatorul. Daca sunt restante, acestea cad tot in sarcina vânzătorului.
Asigurarea trebuie sa o ai incheiata in momentul depunerii dosarului la Politie pentru înmatriculare. Aceasta se face intr-un termen de 30 de zile de la data dobândirii, daca circuli cu mașina. Daca o tragi pe dreapta, o poti tine pe numele proprietarului pe termen nelimitat, caz in care nu trebuie sa inchei nici RCA.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De asugurare ai nevoie cand depui dosarul la politie pentru transcriere. Poti face foarte bune rca si pe o singura luna, desi iesi mai scump in final

| Eugeniusu explică (pentru suntserios):

Deci mai pot astepta o perioada de cateva zile de la incheierea contractului la Asigurarea RCA? Si cand merg pentru transcriere, mai trebuie sa vina si fostul proprietar?

| suntserios a răspuns (pentru Eugeniusu):

De la fostul proprietar trebuie sa primesti fiscalul si actele masinii. Pe urma nu mai ai nevoie de el.

| alin131 a răspuns:

Cand cumperi o masina de preferat inscrisa ro, fi atent sa aiba itp valabil, sa aiba asigurare (o faci pe o luna cand o cumperi), sa iti dea certificatul fiscal pe loc (altfel nu o sa ai cum sa o inscrii pe numele tau) si sa fie masina ok tehnic si estetic (pentru ca o sa mergi la rar cu ea dupa ce o cumperi si daca nu este estetic si tehnic ok o sa bagi bani in ea destui ca sa o repari...)

Ai grija ce masina iti iei. Daca ai un buget de 1000 de euro, da, nu poti avea pretentii.

Dar daca ai un buget de 5000 de euro mai bine iti iei un polo sau o fabia de 3000 de euro si restul ii pastrezi pentru benzina, taxe, service,... Cand te hotarasti la o masina, mergi cu un mecanic si un tinichigiu sa o vezi, nu merge singur, ca sa nu iti iei o masina facut din bucati sau vreo dauna totala care a fost reparata cu bani putini...

Ar trebui sa pui si un tester pe ea sa vezi daca elementele de siguranta (airbag, centuri) sunt ok. Cheltui 2-300 euro in plus cand o cumperi dar macar sti ce iei...

Asa cum atunci cand cumperi o casa mergi cu un avocat sa o iei, ca sa nu te trezesti ca vine un mostenitor si te da afara si ai dat zeci de mii de euro...

Uneori acesti 2-300 de euro cheltuiti la service ca sa vezi ce iei sunt bine cheltuiti...

| Eugeniusu explică (pentru alin131):

Stiu asta, mersi oricum de sfaturi, insa ma poti ajuta si cu intrebarea de mai sus?