| Blueeyes35 a întrebat:

Intrebare accident usor la mersul inapoi

Va rog să-mi spuneti si mie cine este vinovat:
Am mers pe bld. C-tin Brancoveanu pentru a face la dreapta pe o strada adiacenta (strada Semenic).
Nestiind exact unde este, am trecut de ea vreo 5 metri. Am oprit pe dreapta, am aprins avariile, am asteptat sa treaca celelalte auto de pe bulevard, m-am asigurat ca nu mai era niciuna si am dat înapoi (viteza normala pentru mersul inapoi, 10-20 km/h).
In oglinda retrovizoare si in cea din dreapta am văzut dintr-o data, un automobil care tocmai iesea de pe strada Semenic dar, care daca facea la dreapta sa intre pe bulevard, s-a asigurat doar sa nu-i vina ceva din stanga, intrand usor pe bulevard.
L-am observat, am franat dar venind si el spre mine, m-a lovit in aripa spate stanga sau l-am lovit in bara fata, capota, grila.
El avea "Cedeaza trecerea" si sub "Obligatoriu la dreapta".
Cine este de vina?
Multumiri anticipate pentru. raspunsuri!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amandoi sunteti vinovati, tu ca ai dat inapoi si el ca nu s-a asigurat temeinic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic e culpa comuna.

| viotedy a răspuns:

Amandoi.

| Braunion a răspuns:

Teoretic, e culpa comuna
Practic, esti vinovat, el nu avea de ce sa dea prioritate decat vehicolelor din stanga, tu mergeai practic pe contrasens. Intotdeauna cine da cu spatele e vinovat intr-un accident.

| FIFA14 a răspuns:

Este doar vina ta.

| Blueeyes35 explică:

El avea "STOP" si sub "Obligatoriu la dreapta".
Vina a fost a lui, având în vedere că la STOP ești obligat să oprești la tot!