| maslinaa a întrebat:

Buna! Am facut accident acum 3 saptamani, a fost 100% vina mea si mi-am asumat, au fost doar cu pagube materiale minore (aripa mea din dreapta indoita usor si bara lui julita). Am cazut de comun acord sa ii dau banii pentru reparatie si sa nu ne mai complicam cu asigurarea sau mersul la politie.
I-am trimis omului dovada cu viramentul bancar, ne-am strans mana si fiecare a mers pe drumul lui.
Intrebarile mele ar fi:
-ar fi trebuit sa am o dovada de la politie ca s-a intamplat accidentul asta, ca sa nu imi iau amenda pentru aripa usor indoita?
-trebuie sa am o constatare ca am lovit masina?
-daca aripa este indoita foarte usor, se poate repara la orice service si fara o adeverinta de la politie sau ceva de genul asta?

3 răspunsuri:
| Andreea99911818181 a răspuns:

Poti repara la orice service pentru ca nimeni nu te intreaba nimic.

Da, ca sa circuli iti trebuie o dovada a amiabilului deoarece se presupune ca tu poti lovi toate masinile din parcare scuzandu te cu bara aia. Daca te opreste politia tu poti sa zici teoretic ca e accident de acum o luna dar de fapt sa fi lovit 5 masini in urma cu o ora.

| maslinaa explică (pentru Andreea99911818181):

Pai daca noi nu am facut amiabila cum se procedeaza? eu doar i-am dat banii omului, fara asigurare, nu am completat nimic nicaieri. in cazul asta ce declar la politie?

| suntserios a răspuns (pentru maslinaa):

Foarte prost ai făcut. De aia exista RCA că să plătească pentru tine când e nevoie.

Și da poți lua amenda daca mergi cu mașina bușită fara adeverință.
Și da, legal nu îți poate repara niciun service mașina fara adeverință de la poliție sau asigurare. Că e fapt penal sa repari mașini fara adeverință.

Și totuși cum un șofer nu știe aceste lucruri? Că sunt destul de clare în legislație.