| Braunion a întrebat:

Intrebare adresata posesorilor de turisme mici (care se pot conduce cu B-ul)

Ce tip de motor preferati :
Otto (benzina) sau Diesel? Argumentati alegerea.

Nu ma adresez soferilor de oras (care merg cu masina doar pana la munca, cumparaturi si parcuri) si nici asa numitilor Sunday Drivers pentru ca astia din start nu stiu sa exploateze un motor. Ma adresez soferilor care au mers prin toata tara (adica si in oras si pe sosea)

A II-a intrebare este :

Ce fel de masina preferati (cu tipul de motor ales) :
Noua sau SH?

7 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

Te-ai bagat si tu l-a intrebat tractoristi pe TPU laughing. O intrebare din aceasta mai bine o discutai pe 4 Tuning, unde macar ai cu cine vorbi.

Revenind la intrebarea ta, benzina, costuri mai mici, fiabilitate mare, ( raspunsul nu e de la mine ci de la un cunoscator care face drumuri destul de multe, pe care eu il aprob din cate am citit ).

Masina SH, dar nu harb adus de la nemti cu sute de mii de km la bord, ci un Logan, sau chiar in cazul in care e cumparata din afara, sa fie ceva de calitate, nu barca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Benzina - motor mai silentios, intretinere mai ieftina, pret de achizitie mai mic. la cei 30.000 km care ii fac pe an nu se acopera investitia prin consumul mai mic.

sh doar daca este o masina bine intretinuta si veche de maxim 5 ani.

| AgathaRo a răspuns:

1 Prefer masinile cu motorizare diesel in primul rand din punctul de vedere al consumului, are cuplu mai mare fata de benzinar. Motorina nu bubuie in cazul unui incendiu.
2, prefer masiniile second cu tipurile de motorizari : MPI, dCI, TDI

| Braunion explică (pentru AgathaRo):

1. Care este avantajul cuplului mai mare pe sosea? Mai ales la Dieseluri?
2. Stii ca masinile second hand, si mai ales cele Diesel se strica frecvent, iar cele Diesel sufera probleme majore la motor?

MPI-urile sunt masini pe benzina (de regula SOHC) n-am vazut MPI Diesel pan acum...

Multumesc pentru raspuns

| AgathaRo a răspuns (pentru Braunion):

Imi cer scuze am vrut sa scriu d.
1 Ca sa remorchezi e recomandat masiniile pe diesel, daca te duci pana la mare evident ca nu tragi nimic dupa tine. Daca faci curse lungi pe afara tragi ceva dupa tine.
2. Depinde cum se sofeaza si cand ii faci reviziile la masina schimburile la intervale decente e foarte imporant. Daca cumperi o masina din Anglia aia fac niste schimburi de consumabile la 20k, 30k poate niciodata.
Dovada vie este Renoul care il detin 350k+ si mai merge fara probleme la motor nu a fost umblat niciodata.

| XtremeX a răspuns:

Diesel. de ce? Pentru:
1.Cuplu mare la turatie mica
2.Consum mic, mai ales daca faci multi kilometri.
3.Mie imi par mai fiablie ca benzinarele (parere personala)
Cat despre masina as alege ceva oldschool Mercedes Cobra 3.0D ca la ce dotari are baga in buzunar multe logane si altele.

| Braunion explică (pentru XtremeX):

1. Bun cuplu mare la turatii mici (mai ales daca cari mult), prost cuplu mic la turatii mari (indiferent ce faci). Avantajul cuplului se anuleaza asadar.
2. Tre sa mergi mult peste 30.000 km/an ca sa renteze consumul. Asta daca mergi prin toata tara. In oras renteaza si la mai putin (dar am zis din start ca nu ma adresez doar soferilor de oras).
3. Asta depinde de parerea fiecaruia. Adevarul e ca motorul pe benzina va manca mai greu ulei si va rezista mai mult fara sa cada turbo/volanta, etc.

Masini la fel de fiabile ca Mercedes Cobra n-am mai vazut tongue Si mie mi-ar placea unu (am mers in trecut cu asa ceva). Singurele probleme la Mercedes Cobra Diesel sunt :

- Nu urca dealu (o masina foarte puturoasa si foarte grea pentru motorul ei)
- Consuma 1l ulei la 10.000 km (inca din fabrica, lucru recunoscut de producator; pe masura ce motorul se uzeaza consuma si mai mult)

In rest, am vazut Cobre care inca sunt in stare excelenta happy