| Bear333 a întrebat:

N-am gasit un topic anume,
Am o masina care are rugina la aripi, portiera, etc. Eu vreau sa o dau cu kit si sa o vopsesc cu sprayul. Intrebarea e ce fel de kit trebuie? Si daca sta kitul de tabla si vopseaua pe kit...

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se schimba piesele ruginite cu altele noi, rugina nu se repara doar se sudeaza ceva daca e sub masina in rest la schimb de piese cu altele bune.

Bula
| Bula a răspuns:

Intai tabla trebuie foarte bine curatata de rugina, kituita, slefuita, dupa care se aplica un strat de grund.
Abia peste grund se va aplica vopseaua, altfel nu prea se va prinde.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Polizezi perfect tabla, pana ramane "oglinda"
2. Aplici chit cu fibre daca e vorba de cantitate mare, apoi chit fin (poliesteric), pe care il slefuiesti cu P220, apoi P400
3. Aplici un strat de grund (fuller)
4. Matuiesti grundul cu P600 la ud
5. Indepartezi praful si degresezi suprafetele
6. Vopsesti in mai multe straturi subtiri.

De luat in seama ca e singura metoda corecta, restul sunt abureli/greseli, plus faptul ca lucrarile facute cu spray sunt de calitatea a 16-a, si e foarte greu sa le faci sa nu se observe.