| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi vopsesc bicicleta cu sprayul negru mat, cate straturi trebuie sa dau ca sa tina cam ca vopseaua din fabrica?

3 răspunsuri:
| Ionut6999 a răspuns:

Numa un strat nu cred ca e bun, eu nu stiu exact, dar pune cel putin doua trei asa

| Schneider369 a răspuns:

Trebuie sa dai sos toata vopseaua veche cu smilcher de 500 (granulatie) e maxim 10 ron. Smilchiuiesti, uzi, smilghuresti, uzi si tot asa pana ramane metalul curat. Vopsesti in 3-4 straturi maxim. Dai cu sprayu de la aproximativ 1 m distanta, de la stanga la dreapta, uniform. Atentie nu vopsi in soare sau umezeala, frig si sa nu bata vantul ca raman dare. Stratul sa fie subtirel. Lasi la uscat si dai urmatorul strat, pana este totul uniform. Daca vrei sa luceasca vopseaua bagi si 2 straturi de lac, folosind acelasi procedeu. Practic ai nevoie de 2 tuburi de 400 ml de vopsea si 1 tub de 400 ml de lac. Depinde si de calitatea vopselei si cat $$ esti dispus sa bagi in treaba asta. Spor

| ombladon a răspuns (pentru Schneider369):

Mersi oricum dar de la 1m vopseaua nu ajunge deloc la "destinatie", bicicleta a fost vopsita si vanduta