Întrebare recomandată | balintRobert a întrebat:

Daca vreau sa vopsesc o bicicleta, cu negru mat, dupa ce aplic vopseaua, ce lac trebuie?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lacul este tocmai pentru luciu.
Daca vrei mat, atunci poti incerca sa amesteci un pic de apa in vopsea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Bula):

Ai facut tu asta! Nu fa glume ca astea costa. Se gaseste vopsea mata acum si lac fara luciu. Inainte cand nu era se punea in vopsea faina de grau in vopsea emaur. La o bici merge si un email ca e mai ieftin si suficient de bun daca e de calitate. Apa in vosele pe diluant e ca benzina in vin. Vopselele pe apa sunt scumpe si diluate nu fac voseaua mata, o strica.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De unde cumperi vopseaua trebuie sa iei si lac sa fie compatibil.