| mgtow a întrebat:

Nr de BG... ce se intampla daca mergi peste 90 de zile in RO cu masina inscrisa la vecinii nostri? Actele sunt in regula la ordinea zilei vinieta cica nu are nimic daca nu o platesti fiind nr de BG. Mie imi place sa conduc cu volan pe dreapta si nu vreau sa-i fac conversia pe stanga asa ca fie o inscriu pe BG si o las asa sau o inscriu in RO dupa ce e inscrisa pe BG...si nu-i mut nici un volan. Din 2021 nu le accepta in RO cu volan inversat din UK atunci masina fiind inscrisa in tara membra UE automat se poate inscrie in RO schimband doar farurile din fata cu cele europene

3 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Nu conteaza ca e nr de BG, vinieta trebuie platita! Si eu daca merg in BG, nu platesc vinieta sau cum? Daca pleci din Spania si vii in Romania, ai de platit la viniete de ti se acreste daca mergi pe autostrazi!
Trebuie sa schimbi bordul, volanul, farurile, stergatoarele, la unele si oglinzile.
Peste 90 de zile masina NU are dreptul sa mearga in RO, deci se trage pe dreapta, se ia numerele, actele, te lasa fara talon, amenda peste amenda, posibil si dosar penal pentru conducerea auto fara drept de circulatie pe drumul public.
Personal : urasc persoanele care imi risca mie viata pentru ca vor sa faca ele economie. In nici un caz o masina cu volan pe dreapta nu este sigur de condus in tarile cu sens pe dreapta si argumentele sunt inutile! Toata agitatia ta este pentru a folosi un cazan inca 1 an, timp in care pui viata altora in pericol ca sa te plimbi tu!

| mgtow explică (pentru Eugen80):

Masina de 30 000 euro indiferent ca are volanu in portbagaj nu e cazan, stiu cum e in europa sa mergi cu volan inversat si nu e un pericol doar prostii fac accidente indiferent unde se afla volanul, mai multi cu volan pe stanga fac accidente in Romania

| Eugen80 a răspuns (pentru mgtow):

Statistic vorbind, daca 99, 99% din masini au volan pe stanga, e clar ca majoritatea masinilor din accidente vor fi cu volan pe stanga. Adica stim matematica, nu e problema.
daca tu crezi ca nu e pericol, este doar parerea ta, noi ceilalti ne consideram in pericol cand vii cu tu masina ta de jdemii de euro cu volan pe dreapta si vrei sa faci depasiri pe drumuri cu sensul pe partea dreapta.
Indiferent cati iti vor spune, pentru tine nu conteaza, dar cat timp va depinde de mine ceva in privinta asta, voi milita pentru interzicerea masinilor cu volan pe dreapta in RO!
Prostii isi iau si BMW-uri mai scumpe de 30.000 de euro si stii care e multumirea mea, oricati bani ai avea tu si ce masina ai avea, sunt milioane de oameni mai jmecheri si mai avuti si mai capabili decat tine. Eu respect un om cu un Logan, pentru ca el atat a putut si atat are nevoie, dar nu respect un om care-mi pune viata mea si a altora in pericol pentru ca asa are el chef!