| Assad a întrebat:

Ok deci...am o intrebare legata de un Suzuki Bandit 650s ...si anume..motorul are o putere de 652 cm cubi si vreau sa stiu daca este posibil sa o conduc cu permis a2.Nu ma prea pricep deci vreau sa intreb si sa ma interesez inainte sa fac o tampenie

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

O putere de 652 cm cubi? E pe naiba, aia e putere?

| DryIce a răspuns:

"Motorul are o putere de 652 cm cubi " happy asta poate fi 100 cai, 150cp, sau poate 40cp, sau 80cp... depinde de turatie, nr pistoane, si cdi si mai multe. De unde sti cati cai are? a2 permite pana in 47cp. De obicei un 250cc are 40cp. Sa ramai la 50cp la un 650cc trebuie sa aiba un singur piston iar banditul are 4, deci sigur are peste 100 cai. happy bmw are scuter de 650cc gt si scoate 60cp si 1 singur piston. happy deci raspuns, nu.

| Assad explică (pentru DryIce):

Hmm.deci sa imi iau gandul de la asa ceva pana la 20.Multam fain de raspuns..ai putea sa imi zici niste modele pentru a2-a1? Nu mai gasesc nici un site pe care sa fie listate toate modelele incadrate in categoriile astea..si ai spus ca 250 ar fi 40 cp..am vazut motoare de 600 cm3 pentru a2..Limitate..inca o intrebare...cam cat ar costa sa limitez un motor astfel incat sa il pot conduce cu a2...

| DryIce a răspuns (pentru Assad):

Eu zic pentru viteza cbr 125(a1) cbr 250(a2); pentru relaxare yamaha wr125x(a1) s.a. sunt multe; cel mai fain e honda hornet 250cc (a2) si are 4 pistoane si da senzatia de racing moto. Da nu prea gasesti hornetu de 250 la noi :I ...intrebare,de ce nu faci a? de ce te complici a1, a2? chestia e ca depinde ce iti place sunt multe modele de moto. Mie sincer mi-ar placea sa prinda 120km/h si consum sub 2.5l deci 125cc -cbr125. Dar daca vrei sa faci depasire nu ai cu ce, trebuie macar 250cc adica 30cp sa mearga. Dar consuma. Am mers cu hornet 600cc cu un consum de 15l si prindea de la 0-200km/h in 300 metrii si 5/6 sec. Eu zic ca 600cc e prea mare adica e degeaba. Moto adevarat nu inseamna 200/300km/h ci 150km/h si relaxare, adica 250cc parerea mea. big grin

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Stii cum e moto 600/1000? ca si bmw de 300cp. Cand l-ai accelerat ai si luat amenda pentru viteza happy absolut degeaba. La masini 100cp e mai mult ca suficient, la moto 30cp e mai mult ca suficient. Parerea mea.