| anonim_4396 a întrebat:

Pareri Audi A3 1996-2003 1.6 benzina?
Consum/ fiabilitate/ confort?
Gasesc piese? Si care este diferenta intre A3 si Golf-ul din acelasi an in potrivirea pieselor sau in consumabilelor, se potrivesc de la unele la altele?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e 1.6 8v cu 101cp, e motor bun, puternic, fiabil... Dar consuma mult.
Daca e 1.6 16V 105cp, nu consuma asa mult, dar e foarte sensibil. Nu il recomand. Se si dau pe ulei destul de repede.
Consum bun in afara localitatii, cu exceptia 16V-ului care s-ar putea sa ramana fara ulei daca il tii mult peste 100km/h. Fiabilitate, da... Cu exceptia lui 16V. Confort... NU! E un Golf.
Piese gasesti mai usor decat la Dacii, diferentele sunt in bine, in sensul ca Audi are antifonarea mai buna, alte materiale la interior, si motorizari mai ok fata de Golf, pe care s-au pus in principal 16V-uri, mai greu gasesti unul 8v. Consumabilele sunt aceleasi ca si la Golf.
Golf/Leon/A3/A2/Bora/Toledo/Octavia sunt construite pe aceeasi platforma inghesuita si instabila. Am avut Octavia din 98, care e cat Passat-ul, iar toate piesele de la suspensie erau pentru Golf 4.
Sunt insa diferente intre ele la tinuta de drum, nu toate balanseaza la fel. Octavia topaie de spate dar tine botul jos, Golful ridica botul si subvireaza ca ultimul cazan non-sportiv.
Eu as zice sa-ti iei o masina, uita de platformele de Golf.

1 răspuns:
| Sofer a răspuns:

Nu iti lua de la grupul vag motorizari mai mici de 1.8 pe benzina. Mi-am schimbat parerea despre masinile din grupul vag (detin golf 4) care da mi-ar oferi cineva suma care o doresc imediat o dau si iau ceva din gama opel. Opel Astra H GTC 2.0 OPC 240 cp sau varianta diesel 1.9 150 cp.