| andrei47 a întrebat:

Poate orice masina sa sune asa daca ii pui toba sport? http://www.youtube.com/watch?v=nR8ZGGEnMeI&feature=relat ed

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Sunetul din clip se datoreaza in mare parte motorului,dar schimband toata evacuarea masinii te apropii cat de cat de sunetul respectiv, daca alegi doar o toba sport nu te apropii, chiar fie ea si de un producator consacrat gen Magnaflow sau Borla etc., ai putea obtine un sunet sport gen masini japoneze, doar cu o toba dar conditia ar fi motorul sa fie cel putin 1.4 si sa fie benzina, e bine stiut ca nu se obtine un sunet sport satisfacator in cazul masinilor diesel(in cazul in care alegi doar varianta cu toba).

| andrei47 explică (pentru CristianCRS):

M-am gandit la golf 3 1.9 sau la opel vectra b. insa eu o sa imi iau diesel, nu imi iau eu masina sa fiu smecher, doar ca vroiam sa stiu daca as putea obtine ceva.

| CristianCRS a răspuns (pentru andrei47):

E destul de greu in cazul asta,sunt masini diesel intr-adevar care au evacuare sport,dar la ele pe langa evacuarea sport care e schimbata toata,mai intra in discutie si un motor puternic + tunning. O alta problema o sa fie cu fumul, o toba sport nu prea are site, ea e conceputa sa permita evacuarea gazelor cat mai rapid, implicit si traseul gazelor nu este deviat, iesind in linie dreapta de asta se aud si altfel decat tobele stock, asadar o masina diesel stock doar cu o toba finala sport o sa fie un aruncator de fum veritabil si sunetul nu cred ca o sa te multumeasca.

| andrei47 explică (pentru CristianCRS):

Inteleg, mersi ca m-ai ajutat.

| CristianCRS a răspuns (pentru andrei47):

Cu placere.