| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

Pot obtine omologare RAR la becurile de pozitii albastre?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cine naiba v-a invatat pe voi, ca la RAR intri si omologhezi ce vrei? Cine a trecut pe la RAR, stie ca te duci cu masina in regula, sa iti faca niste formalitati, si tot gasesc nod in papura. De omologat 'nebunii', nici vorba.
In plus, ca sofer, ar trebui sa stii ce inseamna culoarea albastra, si de ce nu au voie autoturismele simple (fara regim prioritar), sa o poarte!
Legislatia spune clar ce culori trebuie sa aiba sistemul de iluminare/semnalizare al masinii, n-ai cum sa te duci cu legislatia la RAR, sa o schimbe inginerii de acolo.
Unii chiar n-aveti ce cauta la volan...

| OldSoul a răspuns:

Rar-ul doar iti verifica/aproba omologarile, obtinerea unei omologari este mult mai complicata.
Acum ca, daca vrei sa omologhezi ceva trebuie sa mergi si la rar, asta e o alta poveste.

| Sofer a răspuns:

Nu o sa ii omologheze lumini de culoare albastra. nici nu e legal.