| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa conduc microbuz 16+1 cu categoria CE?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce deoarece, in conformitate cu Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002(Codul rutier), art. 30, lit. f) pentru microbuze cu mai mult de 8 scaune trebuie sa ai permis de conducere categoria D. De asemenea sa ai si varsta de 21 ani impliniti(art. 33). Numai bine!

| covexrobu a răspuns:

Nu sub nici o forma. Pentru a conduce un autovehicul de transport persoane care are peste capacitatea de 8+1 persoane ai nevoie de categoria D. Nu stiu cum ai facut tu scoala de soferi pentru camion pentru ca asa ceva trebuia sa stii.

| frvtel a răspuns:

Iti trebuie cat. D.

| heddy10 a răspuns:

Nu, cu D, C+E este pentru autocamioane + remorca(nu semiremorca)

| Sofer a răspuns:

Categoria CE e pentru tir cu remorca. Pentru trasport persoane cu mai mult de 8 locuri pe scaune ai nevoie de categoria D, bineinteles ca trebuie sa obtii intai B, CE apoi D.