| Num3Ascuns a întrebat:

Poti regla carburatorul astfel incat masina sa consume foarte putin?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Normal ar trebui sa te duci la un service auto pentru un test de emisii de gaze. Daca nu e normal atunci poti sa efectuezi reglaje motor. Reglajele motor inseamna si reglajul aprinderii si al crburatorului. Pentru un amator in domeniu auto este foarte greu sa faci acest lucru, deci trebuie sa soliciti serviciile unui mecanic priceput. Dar pana sa ajungi la meserias, trebuie sa verifici presiunea in pneuri, care conteaza foarte mult la consum, verifica termostatul motor la ce temperatura deschide circuitul instalatiei de racire, conteaza foarte mult si stilul in care conduci masina. As fi putut sa te ajut mai mult daca as fi stiut marca autovehicolului, si ce tip de carburator ai montat pe masina.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, poti, cu conditia ca prin "foarte putin" sa nu intelegi jumatate din consumul normal.
@M. S - pe baza emisiilor de gaze poti cel mult sa il reglezi astfel incat sa functioneze optim, in parametrii normali. Carburatoarele se pot regla insa si pentru un amestec ceva mai sarac, care va duce la un consum de combustibil mai redus, cu dezavantajul unei puteri mai reduse a motorului si automat un demaraj mult mai lent.
Bineinteles ca reglajele nu se pot face de oricine, insa cu un manual de reparatii si putina indemanare, nimic nu e imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar va merge si mai incethappy

| RUMBURAK a răspuns:

Daca afli ceva din raspunsuri da-mi un semn si mie...ca ma omoara roaba parca e avion!

| MituPitu_3301 a răspuns:

Da,se poate!