| anonim_4396 a întrebat:

Recomandati-mi o masina ieftina (noua) si buna care sa consume putin.

Răspuns Câştigător
| Olyxyz a răspuns:

In acest caz poti sa iti iei un Logan Ambiance cu motor de 1.2 benzina, 75cp. te duce cam 4000 plus tichete remat.
Sau Chevrolet Spark, motor de 1l, 68cp de ajunge cam 4750 plus tichete remat.

16 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Chevrolet Aveo, Logan, Volkswagen Polo sau Volkswagen UP, Hyundai i30 si cam atat ai dar iti recomand polo diesel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti recomand Logan cu Diesel consuma foarte putin, dar intr-adevar este putin mai scumphappy Meritaaaaaaaaaaaaaa.

| Predat0r a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa-ti iei un Ford Focus ( modelul nou a iesit acum). De ce? Pt ca are un motor de 1L ( da 1L) si 100 cp. Si pe deasupra consuma 5 la %. Parerea mea este ca merita. Si arata si bine nu ca Logan ( acum sa nu se supere posesorii de Logan... dar ce-i drept nu mi-a placut niciodata. dacia, dacie ramane chiar daca au motor de Renault ) Aaaa si pretul este in jur de 12.000 de euro.
O zi buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Olyxyz a răspuns:

Ce buget ai pentru masina?

Răspuns utilizator avertizat
| Olyxyz a răspuns (pentru mihaab):

Un Logan diesel cu dotari de bun simt e cam 10.000 de euro.
VW Polo te duce cam 15.000.
Chevrolet Aveo asta nou te duce undeva la 12.000 si mi se pare foarte mihsto.
In jur de 13500 gasesti Chevrolet Cruise care e superb si e bun motorul diesel de pe Cruise.
Hyundai i30 mai gasesti cam la 12000 euro prin programul remat 2012.
Skoda Fabia te duce cam 13-14.000 euro una mai slab echipata.
Suzuki Swift cam 13500 euro.
Ford Fiesta cam 13000-13500 euro
Cam astea sunt masinile cu motoare diesel mai ieftine.
Preturile de mai sus sunt preturile de pe site-urile lor.
De obicei daca mergi la dealer poti sa mai negociezi usor preturile, mai au promotii, discounturi etc. In plus poti sa cumperi tichete pentru programul remat 2012, nu stiu exact cat costa, se gasesc pe net de vanzare, dar "neoficial" pot sa te ajute si dealerii(agentii de vanzari din showroom) sa cumperi tichetele, coste in jurul a 1500 ron unul, poti sa cumperi 3 sa le dai cand iti iei masina noua si scapi de ceva cheltuieli pentru ca valoarea lor reala este de 11.400 ron, si iesi tu in avantaj aici ca nu mai dai aiurea 7000 de lei.

Răspuns utilizator avertizat
| Olyxyz a răspuns (pentru mihaab):

Diferenta intre ele la motoare nu este foarte mare, conteaza mult si greutatea masinii.
Logan - 75cp - 125 Nm cuplu, dar are 1250 Kg aprox.
Spark - 68cp - 93 Nm cuplu, dar are 1000Kg aprox.
Daca le pui una langa alta este posibil sa traga ceva mai bine spark-ul pentru ca este mai usoara, aici trebuie sa te gandesti la alte avantaje/dezavantaje cum ar fi spatiul in masina.
Eu personal as merge pe Logan pentru ca ai un portbagaj mai mare si ai mai mult spatiu in masina.
In rest masinile sunt cam la fel calitativ.
Consumul la Logan e ok, cam 4.5% in afara, 7% in oras, depinde si cum mergi cu ea, daca mergi agresiv e normal sa consume ceva mai mult.
La spark este 4.2% in afara si 6.7% in oras.
Comparand consumul la cele doua, as merge tot pe Logan pentru ca nu este diferenta de consum foate mare si este mai ieftina cu aproape 1000 de euro

Răspuns utilizator avertizat
| Olyxyz a răspuns (pentru mihaab):

Edy nu pot sa trimit mesaje, sunt nou pe aici si nu ma lasa sa iti trimit mesaj privat. Mai intrebat cati ani am, am 26. De ce intrebi?

| Olyxyz a răspuns (pentru mihaab):

Edy lasa-mi in mesaj privat mess sau skype sa vb...aici e mai greu ca nu am voie inca sa trimit mesaje private. Merci! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Olyxyz a răspuns (pentru mihaab):

E buna, cu siguranta mai fiabila decat loganul. Are un vecin de-al meu Aveo, modelul nou si este foarte incantat de ea.

| Olyxyz a răspuns (pentru mihaab):

In acest caz poti sa iti iei un Logan Ambiance cu motor de 1.2 benzina, 75cp. te duce cam 4000 plus tichete remat.
Sau Chevrolet Spark, motor de 1l, 68cp de ajunge cam 4750 plus tichete remat.

| MeteorFalls a răspuns:

Skoda Fabia