| IMC90 a întrebat:

Preferati motorul cu aprindere prin scanteie sau mai degraba motorul cu aprindere prin compresie? Argumentati

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel prin compresie pentru ca are o viata mai lunga si e mai economic.

| emoboy a răspuns:

Poi eu urasc motorul pe benzina care are carburator pentru ca(majoritatea) se ineca, merge urat, se accelereaza greu..etc.Imi insa, plac foarte mult benzinarele pe injectie pentru ca sunt sportive(dar consumul si fiabilitatea lasa de dorit ).Dar pentru naveta prefer diesel-ul pentru cuplul la turati mici(2000ture),pentru ca trage si nu se ineaca.Deaceea am masina de zi cu zi un diesel si masina pentru distractii(4x4) pe benzina.winking

| IMC90 explică (pentru emoboy):

Benzina este mult mai puternica caloric decat motorina. Daca ar fi compresata intr-un motor Diesel ar exploda cu mult inaintea motorinei. Problema este ca ar genera o caldura foarte mare care ar distruge cilindrul/pistonul/segmenti + ca s-ar aprinde foarte haotic. In concluzie, trebuie controlata aprinderea ei, si la asta se foloseste scanteia bujiei. Asadar o sa vezi ca motoarele Otto nu sunt atat de comprimate cum sunt cele Diesel.

Motorina fiind mai slaba caloric si aprinzandu-se mai greu si mai ales lent, poate fi comprimata pana se auto-aprinde neexistand riscul avarierii motorului. Motorina este practic exploatata mai bine, motoarele Diesel au randament mai bun din cauza asta. De aici si cuplul mai mare, dar si emisia de noxe mai mare.

| emoboy a răspuns (pentru IMC90):

Poi la benzinare fiabilitatea scazuta este datorata din faptul ca benzina este mult mai tare ca motorina+ca are si in compozitie acid sulfuric.Stiam ca prin aprinderea benzinei se degaja o temperatura de 2000C dar nu stiu cat degaja motorina(prin comprimare a aerului temperatura ajunge pe la 700-800grade in functie de raportul de compresie) si nu am sa stau acum sa caut pe net la ce temperatura se degaja...Sunt multe diferente si asemanari dar nu o sa incepem acum sa scriem povesti.