Stefan
| Stefan a întrebat:

Prin ce este mai avantajos motorul Diesel fata de motorul cu aprindere prin scanteie?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Consumul in sarcina este mai redus la Diesel, desi la consum/cal putere nu castiga intotdeauna, sunt mai durabile decat cele pe benzina, au un cuplu mai mare la turatii mai mici. Sunt si ceva mai simple, dar in ultimul timp producatorii par sa uite de acest avantaj, astfel ca a scazut mult fiabilitatea si sunt mult mai pretentioase la calitatea combustibilului decat motoarele mai vechi. Multi nu o sa creada, dar am vazut un motor de tractor functionand pe ulei de floarea soarelui, fara nici o modificare la motor. Repet, ulei de floarea soarelui (nerafinat!), nu biodiesel sau alte combinatii. Cineva mi-a confirmat ca a facut experimentul pe un Cobra, insa nu am vazut cu ochii mei si nu pot garanta ca a fost asa.
Dezvantajele s-au estompat in timp prin progresul tehnic, insa asa cum am spus in detrimentul fiabilitatii: pornire mai greoaie iarna, accelerare mai lenta si cu o mica intarziere fata de momentul apasarii pedalei, un raport putere/cilindree inferior, piese de schimb mai scumpe, zgomot si vibratii mai puternice samd.
Pentru ca am auzit de multe ori o legenda urbana, as vrea sa o dezvolt putin. Opinia generala este ca dieselul consuma mai putin la aceeasi capacitate cilindrica, mie in schimb imi place sa calculez consumul pe cal putere. Nu mi se pare corect sa compari un motor pe benzina cu unul diesel la aceeasi capacitate, atata timp cat puterea lor este semnificativ diferita. Un prieten se lauda de exemplu cu consumul mediu la masinii lui, care era intra-adevar undeva pe la 60% din consumul mediu al benzinarei mele. Insa la cai putere eu am cu 70% mai multi, deci nu prea vad unde e avantajul.
In schimb, daca facem calculul strict la consumul in oras, raportul incepe sa se schimbe, in cazul meu consumul fiind cu 40% mai mare in oras decat afara, in timp ce la el diferenta e doar 15%.

6 răspunsuri:
| frvtel a răspuns:

Motorina este mai ieftina si se si gaseste la un pret bun si in alta parte decat in peco, plus consumul redus(cam 5 l. la 100km.)

| jstme a răspuns:

Motorul diesel este mult mai economic, ai un cuplu mult mai mare decit cele pe benzina, mult mai fiabile, etc. am avut 2 zafira model 2006 unul pe benzina si unul pe motorina! Si care crezi ca l-am pastrat?big grin

| Drums a răspuns:

Motoarele diesel in 4 timpi au un randament mult mai bun decat cele pe benzina.Cu toate acestea motorina are dezavantajele sale. Unele motoare diesel au bujii incandescente, deoarece la temperaturi scazute, aerul din cilindrii nu se poate incalzi indeajuns de tare pentru ca motorina injectata sa se aprinda.

| `KiddO` a răspuns:

Are mai multi cilindri.thinking cred laughing. am in vatat la fizica. Da cine mai stie thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motorul diesel tine mai mult ca cel pe benzina. Este mai puturos este cum ai compara o femeie grasa cu una slaba, avantaje si dezavantaze.

| shony a răspuns:

In primul rand pentru CONSUM! Diesel consuma foarte putin app cu 2-3 l mai puntin la 100km si trag mai bine dieselurile, mai multa forta binenteles ca diselurile sunt mai rezistente motoarele de aia sunt si mai scumpe.