| mgtow a întrebat:

Preturile pentru atestatele ARR si ADR e unul pentru amandoua sau costa mai mult daca il fac si pe ADR? (fac parte din categoria C+E) si daca nu ma insel am auzit ca daca esti sofer pe autobuz si nu pleci mai departe de 50 de km de oras (presupunem ca merge doar in oras) nu e necesar sa aiba atestat de transport persoane, e adevarat? Cum se cheama atestatul pentru autobuz in caz ca trebuie sa-l fac si as vrea sa mai stiu cate pagini are fiecare carte (tatal meu s-a interesat la o cunostinta si zice ca-s groase dar nu ma prea bazez pe vorbele care i le-a zis).

Răspuns Câştigător
| lucifer636 a răspuns:

Atestatul se numeste transport persoane si iti trebuie indiferent cati km parcurgi. Cand te duci sa te inscrii la cursuri iti da un rezumat cu ce trebuie sa inveti, dar nu iti face probleme la examen te vor ajuta mult cei de la a.r.r. Examenul este mai mult de forma dar nici fara sa inveti nu te poti duce. Preturile difera in functie de scoala la care te inscrii pentru atestat si se fac niste cursuri inainte.Atestatul de persoane trebuie doar daca ai cat D, la C+E trebuie atestat marfa restul sunt optionale. Se plateste fiecare atestat separat. Bafta

| mgtow explică (pentru lucifer636):

Da asa e cu ADR-ul nu m-ar lua nimeni la inceput dar eu nu ma tem deloc ca parintii mei au legaturi cu fosti soferi pe tir care cunosc patroni. Daca nu era asa ma bagam pe autobuz acolo chiar se cauta soferi si nu tin cont de experienta. Eu iti recomand sa mai suni la firme care angajeaza soferi pe tir si sa intri in vorba cu patronul (ii zici ca e logic sa incepi si tu cu ceva sa te puna la proba cu alt sofer si apoi sa te lase singur cand vede soferul ca te descurci trebuie sa inteleaga doar nu se poate sa fie chiar asa neghiobi sa ne ignore pe noi incepatorii). Stiam ca atestatul ADR si ARR dureaza 5 ani asa ca noroc, ai experienta cu B-ul? Tine cont si de aia mai ales daca ai condus duba, eu am fost sofer pe dubita un timp aproape 2 ani; cu masina duba si jeep adunate impreuna.

8 răspunsuri:
| Scarecrow a răspuns:

Pai.hm,atestatul "ADR" este pentru transporturi speciale,periculoase, combustibili sau alte substante toxice, inflamabile etc.Stiau ca ti se permite sa-l obtii doar dupa minim un an dupa ce le-ai obtinut pe cel de transport marfa si eventual agabariticul,cat despre autobuz, ai neaparata nevoie de attestat transport persoane indiferent daca circuli un metru sau zece mii, gol sau cu persoane.Nu stiu cate pagini are fiecare carte dar la examen primesti doua teste, unul de 40 intrebari tip grila iar al 2`lea 3 de intrebari a`l caror raspunsuri trebuie sa le scrii tu
Atestatul pentru autobuz se numeste atestat transport persoane

| mgtow explică (pentru Scarecrow):

Stiam ca ADR-ul e pentru marfa periculoasa dar o sa vad cat timp e nevoie sa invat pentru ele si daca vad ca dureaza mult sau preturile difera ma multumesc cu arr si cel de transport persoane, nici nu am de gand sa ma bag pe un tir care transporta produs inflamabil.

| lucifer636 a răspuns (pentru mgtow):

Daca esti incepator nu are rost sa dai bani pentru a.d.r., oricum nu te angajeaza nimeni ca incepator pe transport marfuri periculoase, si atestatele sun valabile doar 5 ani. Fa prima oara doar atestatul de marfa, oricum fara el nu poti conduce camioane. Iti spun din experienta si eu am terminat anul trecut si inca nu am gasit de munca.

| mgtow explică (pentru lucifer636):

Examenul ARR cartea de unde inveti are multe pagini?, in youtube am vazut 3 videouri care reprezinta tot ce trebuie sa stii de la ARR si nu cred ca cartea ar fi asa groasa, pe alte forumuri am vazut ca nu e greu deloc (doar asta nu inseamna ca nu o sa invat am timp sa memorizez bine).

| lucifer636 a răspuns (pentru mgtow):

Nu este foarte mult de invatat, nu este nici o carte, mie mi-au dat de la scoala un rezumat erau cateva pagini. Vezi ca se da si proba practica la atestatul de marfa si de persoane!

| mgtow explică (pentru lucifer636):

Da? Cool si in ce consista... daca imi lasi un ID de messenger ar fi mai bine.

| lucifer636 a răspuns (pentru mgtow):

Lucifer636 id mesenger