| iulianiulian17 a întrebat:

Probleme motor nu are derapaj,nu mai trage.

Simptome: La pornire imi da un miros puternic a benzina nearsa
-cand dau sa plec de pe loc trepideaza motorul, trebuie sa o turez pana la 2000 ca sa o iau de pe lac ca sa nu se opreasca motorul
-nu are demaraj
-in mers normal apar smunceli paraca ar pleca parca nu!
-conumul mare, inainte nu consuma asa
-cu treapta a 4 cand ajung la 2000 rpn clipeste check engine incontinu
-motorul nu are putere raspunde greu la acceleratie
-daca merg mai sportiv cu a 3 sau a 4 o turez mai tare clipeste check engine

Ce ar putea avea defect ca merge asa rau, o fi sonda defecta,senzorul de aer din galerie, senzorul MAF,senzorul de temperatura lichid racire,debitmetrul,EGR ul,filtrul de combustibil infundat, filtru de aer infundat sau bujiile? Sad

Cod(uri) eroare: 15400
----
Model: Astra
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16SE

3 răspunsuri:
| RaduMihaiRadu a răspuns:

Sonda lambada
Bujii
Senzor pe vibrochen

| iulianiulian17 explică (pentru RaduMihaiRadu):

Poate sa fie pompa de benzina defecta, mentionez cand o iau de pe loc da se opreasca, si in mers imi face socuri, smunciri, are momente...

| RaduMihaiRadu a răspuns (pentru iulianiulian17):

Ai cumva pompa de inalta la ea? Pe logan am patit asta o data. Nu statea la relanti, dadea sa moara si ii dadea avansul mai mare sa nu moara