| Marius92 a întrebat:

Probleme si Calitati Volkswagen Golf 4 diesel & benzina.
Salut, vreau sa imi cumpar un volkswagen golf 4 (2001-2002-2003) si nu stiu la ce sa ma astept.In primul rand diferenta de consum de carburant( 1.9 tdi vs 1.6 si 1.4 benzina).
In al doilea rand ce probleme apar pe parcurs si ce calitati dispune fiecare model.

Răspuns Câştigător
| codrinstefan2103 a răspuns:

1.4 consumă relativ puțin însă sunt problematice la distribuție. dacă ți s-o dus adio motor, 1.9 nu are moarte. cunosc un mecanic care o făcut dintr-un diesel fix navetă spațială și e rezistent și consumă puțin. Problema la diesel e că-i puțin mai costisitor de întreținut și ar fi bine să găsești unul cu puțini km să n-ai probleme la injectoare că sunt scumpe. Eu m-aș axa pe un 1.6 la început că poți găsi unul ieftin și cu puțini km reali destul de repede. Scoți consumuri decente cu toate 3 motoarele, lejer pe benzinare faci 6 l/100 în afară, prin oraș să zic un 7.5 - 8 iar diesel-ul de ține și la 5 la sută în afară dacă prinzi unul bun.

3 răspunsuri:
| theeminemshow a răspuns:

De ce Volskswagen si nu alt ceva?

| Marius92 explică:

Multumesc,la fel gandeam si eu despre 1.9 tdi....chestia este ca nu prea gasesc cu km putini...1.6 am gasit, sunt multe, dar parca tot mai mult ma incanta diesel-ul!

| eugolanutau a răspuns:

In general Vw sunt destul de bine facute.un 1. 9tdi e numai bun daca nu are nici km prea multi rulati e si mai bine si oricum sunt destul de ieftine la piese