| tony98 a întrebat:

S-a definitivat noua taxa auto pentru 2013?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu s-a definitivat, se pare ca va fi adoptata luna viitoare, vom afla cum este abia dupa publicarea in Monitorul Oficial.

| Oana92 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am si eu o intrebarebig grin E adevarat ca daca ai inscris masina in 2012 si ai platit taxa, daca dai statul in judecata si castigi trebuie sa mai platatesti acest timbru? Ca eu am inteles ca timbrul ar costa undeva la 3000 de ron(iar eu recuperez mai putin de 2000). Mersihappy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Oana92):

Taxa/timbrul de mediu (sau cum s-o numi) se va plati numai pentru inmatricularile ce se vor face dupa intrarea in vigoare a actului normativ.
Exista un principiu in drept numit neretroactivitatea legii (cu exceptia celei penale sau contraventionale mai favorabile), conform caruia nici o lege nu se poate aplica inainte de intrarea in vigoare. Acest principiu se aplica pentru toate actele normative, indiferent cum se numesc si de cine sunt adoptate.

| Oana92 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi mult, raman datoarehappy

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încă nu s-a definitivat.
Totul este încă în ceață!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încă nu, totul este într-o ceață densă!
Pa, pa.

| m00n a răspuns:

Da,de luna trecuta: http://www.b365.ro/......86589.html

| sorin_6068 a răspuns:

...a-10558814 uite mai multe detalii