| DaniTDCI a întrebat:

Sal TPU am un aprilia sr 50 racing si nu incarca bateria deloc, are o baterie chinezeasca pe el, dinaia alba ce i se baga apa distilata, dupa ce opresc scuterul nu are absolut deloc curent in ea, nici macar sa se auda claxonul, cum imi dau seama daca e defecta bateria sau releul de incarcare?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pornesti scuterul, si incerci sa pui un multimetru pe bornele bateriei sa vezi daca primeste curent. Eventual poti pune un alt consumator sa vezi daca primeste curent, dar nu e tocmai cea mai buna modalitate.
Oricum cel mai probabil bateria aia e moarta, daca o schimbi iti recomand sa cumperi una cu gel, e ceva mai fiabila.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O duci in servis sa o vadă ei.