| serbyk a întrebat:

Salutare!

Am o problema cu dacia mea 1310, cand vreau sa o pornesc nu face nimic, nu mai merge claxonul,semnalizare,nimic. Nu da sa porneasca, pur si simplu nu se intampla nimic. Bateria este buna. Am incercat sa o pornesc dand curent de la alta masina prin cablu si merge, insa tot nu am lumini,semnalizare etc. La bord imi arata ca merge direct pe baterie.
Ce sa fie:alternatorul, sigurante sau releu?
Mentionez inca odata ca nu face absolut nimic. Porneste doar cand imi da cineva curent, insa chiar si asa merge direct pe baterie, nu incarca bateria deloc,se gatuie, nu am curent deloc.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand verifica sigurantele, in al doilea rand daca spui ca merge doar pe baterie sa busit alternatorul

9 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Cel mai bine este sa masori curentul de la baterie cu masina pornita. Alternatorul baga cam 14.3 in baterie. Apoi verifica sigurantele, instalatia electrica.
Daca s-a descarcat bateria in putine cazuri poti sa o redresezi, piezi din amperajul bateriei apoi alternatorul numai incarca ea. Partea buna ca e Dacie porneste pe pozitia contact impinsa din treapta a 2-a.

| ovidiu8msn a răspuns:

Este alternatorul. S-au,, dus'' diodele din el. Fiind pe post de redresor, nu iti mai incarca bateria in timpul mersului.

| MaraciucaSefu a răspuns:

Duo dracu la casat laughing rolling on the floor

| serbyk explică (pentru MaraciucaSefu):

Asa o sa fac...dar daca habar nu ai ce e aia o siguranta taci in... din gura

| MaraciucaSefu a răspuns (pentru serbyk):

Mai bine iti iei o caruto cu 2 cai putere

| ovidiu8msn a răspuns (pentru MaraciucaSefu):

Este foarte amuzant sa faci misto de altii asa-i? Sunt tare curios ce rahat de masina ai tu. (daca ai asa ceva)

| MaraciucaSefu a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Daci ba dracu fraiere habar nu ai stai dracu la tara si mulge vacile

| serbyk explică (pentru ovidiu8msn):

Nu are rost sa bagam in seama toti analfabetii.Nu vezi ca nu stie sa puna un punct si o virgula.Cred ca are 8-9 ani. lol

| ovidiu8msn a răspuns (pentru MaraciucaSefu):

O sa ma duc si acolo. Am casa si la tara. Stai linistit. Din cate stiu, la propozitie se mai pune si cate un semn de punctuatie. Un semn de punctuatie este de exemplu: o virgula, un punct...etc.
Daca eu habar nu am, atunci arata tu ca sti. Nu? Din moment ce tot grohai pe aici inseamna ca stii multe. (Probabil ce am uitat eu) laughing