| Draghici_Radu_1997 a întrebat:

Salll TPU.
Am si eu un casetofon 4x7W si puterea boxelor este de 100W.
Exista posibilitatea de a se arde casetofonul?
multumesc!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un casetofon cu 4x7W reali, canta linistit la niste difuzoare de 100W chinezesti. Puterea reala a difuzoarelor de "100w", probabil e de vreo 20W.
Cum zice si colegul, te intereseaza mai mult impedanta (Ohm-ii), decat puterea.
Daca sunt 4 sau 8 e bine, daca sunt la 2 Ohmi deja e riscant, nu prea suporta casetofoanele asa o impedanta.

| Draghici_Radu_1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi. boxele au 4 ohmi si casetofonul suparta pana la 8 ohmi, iar boxele cred ca au undeva la jumatate din putere, putere lor real. sunt niste N.M.C.-uri Devil X.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Draghici_Radu_1997):

La impedanta, cu cat valoarea in ohmi e mai mica, cu atat solicita mai tare amplificatorul (playerul). Dar la 4 ohmi e perfect, ai si putere buna, si nici nu solicita foarte mult.
De exemplu, un amplificator de 100W la 2 ohmi, daca e conectat la un difuzor de 4W, dezvolta doar 50W, dar merge mai relaxat din pricina asta.
Playerele normale lucreaza cam intre 8-4 ohmi, putine cred ca suporta 2 ohmi, iar la amplificatoarele de putere, coboara chiar si sub 1 ohmi, ceea ce e similar cu o sarma ce scurtcircuiteaza finalul, de la + la -.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu.
Pe casetofon il intereseaza doar impedanta boxelor nu si puterea acestora.
Pe tine te intereseaza sensibilitatea boxelor.
Diferenta dintre o boxa cu sensibilitatea de de 79dB si una de 82dB va fi ca cea de 82 se va auzi de doua ori mai tare.
Interesant, nu?

| Draghici_Radu_1997 explică (pentru TrăieşteClipa):

Mersi. Boxele au 4 ohmi si casetofonul suporta pana la 8 ohmi.