| Pomar a întrebat:

Salut,
Nu ma pricep de loc la boxe si combine etc...
Ideea este ca am un casetofon care are boxele detasabile.Mufele boxelor se potrivesc cu cele de PC dar se aud foarte incet.Banuiesc ca trebuie cumva sa conectez tot "casetofonul" la calculator ca sa mearga boxele cum trebuie nu?
In fine daca ma puteti ajuta si pe mine putin, ca nu stiu cum conectez casetofonu la PC (daca asta trebuie sa fac), adica banuiesc ca imi trebuie un cablu.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Da, îl poţi cupla dar cu singura condiţie ca acel casetofon să fie dotat cu mufă de intrare semnal auxiliar.

| express11 a răspuns:

Da,trebuie conectat casul,care va avea rolul de amplificator, deoarece calc. nu are iesire de citi ohmi poate duce boxele, de aceea se aude incet.bafta! funda?

| BESTNICK a răspuns:

Da iti trebuie un cablu auxiliar care intra in combina (in loc de amplificator).e un cablu care il atasezi la pc si intra in combina iar dupa aia se va auzi sunetul tare, pentru ca boxele de calculator sunt prevazute un un mic amplificator in ele pentru un sunet mai ridicat.

| Pomar explică:

El are o optiune care se numeste CD/AUX dar nu stiu ce cablu trebuie sa cumpar si unde sa il bag.

| Hilarios a răspuns (pentru Pomar):

Pai te duci la un magazin de electronice audio
te duci la vanzator si ii ceri asa
un cablu 2x rca parca asa
sau ii zici ca un cablu auxiliar combina-pc
acel cablu costa maxim 10 lei(are un jack de 3.5mm care intra in pc si 2 jackuri unu alb si unu rosu care intra in combina)
conectezi cablurile dupa care apesi pe aux
Noroc