| Andreiu68 a întrebat:

Salut! Acum 2 luni am avut un mic accident,un nene nu mi-a acordat prioritate si m-a lovit in portiera si aripa. Mi-a dat asigurarea,am facut amiabila, numai ca acest nene are la city asigurarea. Vreau sa imi fac masina pe banii mei, am gasit pe cineva care imi indreapta usa si aripa plus vopsit, nu este un service autorizat sau ceva, e o hala performanta gen, sunt 4 baieti, unu vopseste are camera si cuptor, unu la tabla, unu mecanic etc. Mama si tata spun ca trebuie sa imi fac masina la service autorizat si sa am o dovada, un deviz ca am facut undeva autorizat si sa imi dea suma pe care am cheltuit-o la service, dar eu ma contrazic cu ei ca nu e asa. Voi ce spuneti, pot sa o fac unde vreau eu, ca nu intereseaza pe nimeni sau cum zice mama si tata undeva autorizat?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti sa o repari unde vrei, dar numai dupa ce ai acordul asiguratorului (in cazul tau fondul de garantare) pentru reparatie in regie proprie.
Devizul tau nu este relevant, ei te vor despagubi in baza unei evaluari proprii.
Daca alegi varianta de a suporta asiguratorul reparatia, atunci trebuie sa alegi un service agreat, iar acestia se vor deconta direct.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa iei bani de la asigurator, ai nevoie de o evaluare de la ei. Daca ai acea evaluare facuta, iar dosarul de dauna este depus, atunci poti face masina chiar si in service neautorizat. Cand vine vremea despagubirii, ceri reparatie in regie proprie, adica despagubire in numerar. In majoritatea cazurilor, primesti mai mult decat costa reparatia, deci ramai cu diferenta.
Daca nu ai evaluarea facuta, atunci trebuie ori sa mergi pe banii tai intr-un service autorizat, care elibereaza deviz si factura la tot ce are nevoie masina, ori sa apelezi la o societate de intermediere a daunelor auto, care iti fac pe banii lor constatare, o baga intr-un service de-al lor si isi recupereaza reparatia + comision din despagubirea care va veni de la asigurator.