| Chrisz a întrebat:

Salut, ajutati-ma si pe mine cu un raspuns.Am un Peugeot 406, si de curand imi arata in bord un semn, si scrie "Antipollution fault". Ce inseamna asta, la ce face referire? Tin sa precizez ca de cand am primit masina, de sambata, nu am bagat benzina, am mers pe "rosu", cum se zice. Vreau raspunsuri sincere si la subiect.Mersi.

Răspuns Câştigător
| djstefan a răspuns:

Catalizatorul e pe cale sa se infunde si de aia, computerul iti limiteaza puterea. Scrie de fapt ''Antipollution system failure''
Iesi cu ea la sosea si mergi 15-20 de min in viteza a treia cu 90-100 km/h si va fi ok dupa aia. Cred ca o folosesti mai mult in oras si de aia nu o poti tura

| Chrisz explică (pentru djstefan):

Nu, scrie exact cum am zis eu :"Antipollution fault"...Tot ce e posibil, adevarul e ca am umblat cam putin, si doar pe aici prin zona...Multumesc de raspuns.

11 răspunsuri:
| MariusFlorentin1995 a răspuns:

Inseama Anti Poluarea inchis ai apesat u fro comanda si ai inchis ati poluare cauta si u un buton care se deschide ati poluare

| stefan110310 a răspuns:

Dap. ai tras mizerie din rezervor. s-ar putea sa ai sonda (sondele) lambda duse sau cu calamina pe ele. du-te la tester computerizat sa verifice parametrii sondei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa fie de la benzina cu care ati alimentat ulterior. Antipollution fault ar insemna ca emisiile ce polueaza aerul au crescut semnificativ. Cel mai bine ar fi sa vizitezi un service specializat Peugeot happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anterior, scuze happy

| Chrisz explică (pentru anonim_4396):

Daca voi alimenta, oare imi va mai arata acel "avertisment"? Am primit'o de sambata seara, ieri nu mi-a aratat nimic, am mers cu ea, nu am avut nici o treaba, doar azi a inceput sa apara. O sa vad dupa ce alimentez daca mai arata, sper sa'si revinaMultumesc!

| rapa a răspuns:

Nu stiu exact ce are, ce pot sa spun e sa nu mai faci asta sa mergi pe rosu, si ca... masinile franceze sunt mai " sofisticate „ si costisitoare a dracu, ce e nemtesc e tot nemtescwinking

| Chrisz explică (pentru rapa):

Masina e adusa din Anglia, are cutie automata si volan pe dreapta.

| rapa a răspuns (pentru Chrisz):

Conteaza cine a facut-o acolo, si la noi exista continental de exemplu si nu e romanescwinking

| Vrajitor a răspuns:

Sonda landa, ori filtrul de particule infundat ( cum am zis cumnatu )

| djstefan a răspuns (pentru Vrajitor):

Sonda lambda măsoară cantitatea de oxigen din gazele evacuate şi trimite semnalul către unitatea de comandă a motorului ECU (Engine Control Unit)