| graffman a întrebat:

Salut ajutati-ma si pe mine in legatura cu carnetul de 16 ani... ce masini pot conduce si in ce consta carnetul cum il iei se da ca la examen normal sala si oras big grin

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai trebuie sa faci scoala pentru subcategoria B1 si poti conduce autovehicole incadrate in aceasta categorie adica:
Autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.
Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoria B1.
Pregatirea candidatilor care solicita obtinerea permisului de conducere valabil pentru categoriile sau subcategoriile A, A1, B, B1 si BE poate fi efectuata si de catre instructori auto independenti.

Ca si desfasurare se face totul ca o scoala de soferi normala, se a examen si sala si traseu, apoi dupa absolvire se obtine permisul.
Dupa absolvire masini gasesti:
http://www.totalcar.ro/ Aimax ( fab. in Franta )
http://www.16vip.ro Chatenet ( fab. in Italia )

Daca vrei o parere personala nu merita achizitia unei asemenea masini deci faci cam degeaba scoala dar daca ai atatia bani incat sa iti achizitionezi o asemenea masina tb ta!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 16 ani poti conduce un moped pentru care nu ai nevoie de permis de conducere, trebuie doar sa urmezi cursuri de legislatie rutiera si sa obtii certificatul de absolvire al acestor cursuri. Conform art.6 din OUG nr.195/2002, pct.21, moped este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carei viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h, motorul nu are CC mai mare de 50 cmc si nu are puterea mai mare de 4 kW. Daca depaseste aceste specificatii tehnice(are masa proprie intre 400 kg si 550 kg, CC de peste 45 cmc si viteza prin constructie mai mare de 50 km/h) atunci ai nevoie de permis de subcategoria B1(art.30, lit.l) din Regulamentul de aplicare a Codului rutier). Cursurile de legislatie si scoala de conducere se pot incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani. Succes si numai bine!

| atomikady a răspuns:

Din cate stiu nu e niciun carnet... poti sa conduci scutere cu motor mic(cel mai mic) si masini cu motor de scuter