| mitura a întrebat:

Am o problema in legatura cu carnetul de conducere. Imi doresc sa dau sala, dar am avut un conflict cu instructorul si nu-mi pot permite sa-l contactez. As dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru a da sala si cel mai important unde anume se mai da, in afara de Pipera, fiind destul de departe de mine.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca ai platit scoala si ai facut toate orele instructorul este obligat sa iti dea dosarul cu toate semnaturile de rigoare si stampilele apoi te duci si dai sala numai in Pipera la DRPCIV poti in Bucuresti daca ai facut scoala aici si daca instructorul nu ti-l da poti sa depui plangere la politie, acestia ii vor da o sonatie ca in decurs de x zile de la 10 la 30 in functie de cum se stabileste sa ti-l dea in regula apoi dai traseul pe orice masina doresti si daca nu ti-l da il poti actiona in instanta si despagubirile sunt uriase de la 15.000 de euro pana la 50.000 de euro cunosc un caz in Galati chiar baiatul unui fost copilot al meu de cand eram in VRC! Multa bafta!

| brandiburu a răspuns:

Dupa ce termini orele de condus + orele de legislatie, instructorul trebuie sa iti predea dosarul semnat, stampilat, etc. Eu am facut o vizita, impreuna cu instructorul, la sediul scolii de soferi, am primit vreo 2 stampile si mi-au verificat fetele de acolo foile si m-am dus singurel sa dau sala. Oricum asa te vei duce si tu.
Asadar, cand ai dosarul gata, te duci frumos la Politie, la Permise, predai dosarul tipei de acolo, te programeaza pentru traseu si stii ca pana dai traseul trebuie sa sustii si sa treci de sala.
De obicei traseul se programeaza cam peste 1 luna (sau chiar mai mult - deh, aglomeratie mare). Daca depui dosarul astazi 1 ianuarie si ai traseul pe 5 februarie, poti sa dai sala (macar sa incerci) pe 2 februarie (sau chiar in aceeasi zi, daca ai rabdare sa astepti la coada). Daca ai picat sala, te prezinti frumos cu dosarul la acelasi ghiseu si te reprogrameaza. S-ar putea ca sa prinzi abia pe 15 martie de data asta. Sala o vei putea da abia in a 16-a zi scursa din ziua in care ai picat prima data.
Uitasem ceva: vezi ca trebuie sa platesti niste taxe pe la CEC inainte dar o sa ti se spuna exact ce si cum, ori la scoala de soferi, ori cand te duci sa depui dosarul la Politie.

Succes si rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci unde ai facut scoala de soferi in zilele cand se da sala trebuie sa platesti 5 lei sa sa intrii sa dai sala.