| Maf_Alex_1998 a întrebat:

Salut, am auzit de o lege care interzice circularea mașinilor cu volan pe dreapta în România ceea ce m.i se pare o prostie, aș vrea să știu dacă chiar va fi adoptată legea, mulțumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu exista nici o lege in acest sens si nici n-am auzit sa fie vorba de adoptarea uneia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Era o propunere si nu se referea la interzicerea circulatiei masinilor cu volan pe dreapta ci la niste reguli mai stricte

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu s-a mai auzit nimic de acea propunere, si nu putem sti daca va fi adoptata, decat dupa ce va fi votata.
Legea se referea la inmatricularea masinilor cu volan pe dreapta, nu la circulare.
Si ceea ce tie ti se pare o prostie, mie mi se pare un lucru absolut normal. E plin de idioti cu masini puternice (BMW-uri in special), cu volan pe dreapta, care incurca tot traficul cand se apuca de depasit coloane, dar fac zig-zag ca sa se asigure din fata, si le ia 10 minute pana reusesc sa prinda o ocazie... Poate voi, cocalarii astia, nu va dati seama, dar cand un taran iti taie fata ca sa intre in coloana, apoi intra si iese in banda de 5 ori pana se duce in depasire (evident, fara sa semnalizeze), incomodeaza mult mai mult decat cel din fata, dupa care s-a format coloana. Singurul motiv pentru care voi nu muriti (din prima), este ca ceilalti conduc preventiv, de la locul soferului, nu din dreapta.
Mi s-ar parea absolut normal sa restrictioneze inmatricularile masinilor care nu corespund circulatiei din Romania, daca nu va permiteti o masina premium, cumparati una low-cost, dar cu volanul la locul lui.

| OldSoul a răspuns:

Nu cred ca se va aplica, ar fi discriminare, sa spunem ca eu am o masina cu volan pe dreapta inmatriculata in Romania, ce pot sa imi faca ei mie legal sa nu mai circul cu ea?
Atat timp cat eu am platit timbrul de mediu si restul taxelor.
Ce o sa faca? O sa imi cumpere ei masina?

Răspuns utilizator avertizat