| benga94 a întrebat:

Am gasit un opel corsa din 2005 euro 3 inmatriculata pe internet se spune ca accepta test la ea etc ca e in stare buna, costa undeva la 75 de mil ultimul pret! Ce spuneti merita? daca as bate palma cu propietarul pentru masina care ar fi pasiii sa imi aduca dovada de la fisc ca nu a recuperat taxa, sa merg la notar sa fac actele sau cum? ca e prima masina, si dupa pot circula cu numerele lui sau le schimb cum se procedeaza? sau sa ma duc la targul de masini sa caut tot o corsa cu numere rosiii ar fi mai avantajos as ajunge mai ieftin ce parere aveti? daca asi lua una cu numere rosiii care ar fi pasii? oricum intentionez sa o trec pe numele unui unchi ca sa platesc asigurare mica trec masina pe numele lui si fac asigurarea tot pe numele lui fac o procura la notar ca sa ma imputerniceasca la masina si cam gata astept sfaturile voastre!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| timeOUT a răspuns:

Pai du-te cu un prieten care se cunoaste, si faci un tet drive + un test in service, costa in jur de 100 lei dar iti spun si "de cat a fost bagat benzina ultima data", si iti faci idee daca merita sau nu.

| benga94 explică (pentru timeOUT):

E bun daca spune mai tot pentru 100 de lei e nimic toata si asi fii mai sigur, dar nu ati raspuns nici unul care sunt pasiii cum se procedeaza in afara sa imi arata acea dovada ca nu a recuperat taxa ma duc la notar cu el si atat sau cum? si la banii astia 75 de mil e mult? e inmatriculata e euro 3 anul 2005 are 161 de mii de km e intretinuta ca masina cel putin asa pare din poze.

| benga94 explică (pentru Gass93sv):

Proiectoare ceata, oglinzi si geamuri electrice int si ext bine intretinute, este euro 3 are 161 de mii de km e din anul 2005 ultima data cind a schimbat mai tot la ea consumabile etc zice ca in decembrie 2013 are dovada de la service chitante etc ce zicea acolo, ti se pare mult? eu zic ca nu-i mult 75 de mil acum nu stiu nu ma pricep cu preturile la masini, si care ar fiii pasiii ca sa o achizitionez nu mi-ati raspuns, in concluzie sa merg la targ? sau sa o iau pe aia?

Răspuns utilizator avertizat
| benga94 explică (pentru Gass93sv):

Cum adica daca e disponibil cer sa fie disponibil ca nu iteleg, da masina e cu numere de buc parca si eu locuesc in GL deci trebuie sa le schimb sa inteleg, si mie mi se pare putin dar asta e am negociat a vrut undeva la 1900 si am negociat la 1700 de euro,accepta test oriunde mi-a zis acum nu stiu ce sa zic propietarul e femeie! acum eu zic ca ar merita masina arata si bine,fara test nu o cumpar,si rarul il fac la mine in judet nu? deci o sa ma duc ma gasesc cu ea ma duc la test la un service pacolo,zice cai buna imi prezinta dovada ca na recuperat nici o taxa,ma duc la notar fac actul de vanzare cumparare ii dau banii imi da toate actele masiniii,dupa care ajung la mine in judet fac rarul, dupa care itp si asigurare si ma duc sa schimb numerele sau asta o fac la inceput si gata nu mai am nimic de facut la ea nu? intrebarea mai e cam la citi baniii sa ma astept sa termin cu tot circul adica rar, itp, asigurare, taxe ce mai e ca nu stiu ce taxe si cit costa mai sunt la notar cit dau nu cred ca mai mult de 100 de lei etc astept raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| benga94 explică (pentru Gass93sv):

AM inteles, o vinde ca are o banca datorie ceva de genu! nu ma asteptam sa fie asa mult rarul asta dar rarul nu se face cind inmatriculezi masina? eu asa stiam daca ea e inmatriculata, acum nu stiu ce sa zic e 1.3 motorina, mie mi s-a parut a fi sincera avand in vedere ca are chitantele de la service cu ce a schimbat si ca accepta orice test acum nu stiu nu bag mana in foc oricum cei de la tester o sa zica daca are vreo buba la ea, mai bagat in ceata cu rarul cu 170 de euro si la ala...

Răspuns utilizator avertizat
| benga94 explică (pentru Gass93sv):

Da la asta m-am gandit si eu sa ma duc sa o vad,merita vazuta, latester presupun ca imi va spune si de
injectoare daca sunt bune sau nu, si presupun ca imi va spune si micile probleme cum ar fi ca trebuesc
schimbate consumabile filtre etc ca sa ma pregatesc si de itp sa stiu dinainte sa e neinregula asa am
auzit de la cineva ca zice mai tot la ea, in fine deci trebuie facut rarur cind schimb propietarul nu
stiam costa ceva dupa cum ai spus tu eu zic ca cu drum cu tester cu notar si cu asigurare, rar si itp
ma descurc cu 15 milioane vechi eu asa cred nu? eu zic ca e destul, plus 75 m-ar ajunge undeva la 90
ar fi ok asa oricum o sa o trec pe numele la altcineva ca am 24 de ani si m-am interesat de asigurare
la corsa pe numele meu e undeva la 16mil si ceva pe tot anul si pe numele acelei persoane e 2 mil si ceva
pe tot anul deci e o diferenta enorma parerea mea, da o sa fac o procura la notar precum ca
ma imputerniceste cu orice pe masina aia cum sa i-as si din tara etc.

Răspuns utilizator avertizat
| benga94 explică (pentru Gass93sv):

Acum am citit asta, cum de ai dat 450 de euro pe logan din 2005? putin rau.

Răspuns utilizator avertizat
| benga94 explică (pentru Gass93sv):

Aaa are ceva la km astia oricand se poate duce dar la banii astia practic te doare undeva, daca se strica o poti vinde pe piese si tot faci banii p ea!

Răspuns utilizator avertizat
| benga94 explică (pentru Gass93sv):

Am gasit iar un alt opel, dar ai idee cumva din auzite de ce nu are semnul de la opel nici in fata nici in spate? ca nu prea inteleg o fi facut vren accident si o fi schimbat tablariile pe ea sau pur si simplu leo fi luat?