| robi55 a întrebat:

Salut, am o curiozitate, eu am picat orasul din cauza "neacordarii prioritatii pietonilor", eu am considerat o nedreptate viziunea examinatoarei, fiindca pietonul nu a aratat intentia de a trece, doar statea pe trotuar, pe parcursul celor trei sedinte suplimentare, instructorul a pus frana pentru a ii acorda prioritate unei batrane ce doar statea pe trotuar, eu am considerat treaba tot o aberatie, din cate stiu eu, daca persoana nu calca pe locul special amenajat (trecerea de pietoni), nu are prioritate.
Eu am observat persoanele in ambele cazuri, sunt foarte confuz in ceea ce priveste toata treaba asta, legislatia pana la urma nu spune ca ar avea prioritate un pieton ce stagneaza pe trotuar, posibil sa ma insel, ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă un om așteaptă în dreptul trecerii pe trotuar, trebuie să oprești indiferent dacă are sau nu intenția de a traversa strada.
De asemenea, în dreptul trecerilor de pietoni nesemaforizate, conducătorul auto are obligația de a reduce viteza indiferent dacă în dreptul trecerii se află sau nu un pieton, indiferent dacă este zi sau noapte.

| SkyPilot a răspuns:

Daca te vede venind in viteza nu va avea intentia de a trece pentru ca o viata are. Decat sa fii agresiv, mai bine sa fii precaut. Daca nu e la mai mult de 2m. de bordura, da-i ocazia sa treaca. Daca e vorba de un copil sau de unul pe skatebord, pana sa decizi tu ce vrea sa faca, este in fata masinii tale.

| robi55 explică (pentru SkyPilot):

Nici nu am permis, in general merg cu 30 la ora, pe langa trecerii chiar si cu mai putin, se intampla rar treaba asta, dar nici nu stiu ce sa fac in situatia respectiva, iar cu peste 40 doar cand am drum drept si fara obstacole.

| robi55 explică (pentru SkyPilot):

Eu merg cu mai putin de 30, eu pur si simplu vad ca stau pe loc, iar eu trec, nu pot sa stau dupa ei, pana la urma, de multe ori ei nici macar nu doreausa treaca, doar stateau pe acolo.

| suntserios a răspuns (pentru robi55):

La examen... care dureaza 30min nu patesti nimic daca te opresti si in cazul asta

| xerxes1 a răspuns:

La examen conduci ca pentru examen.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Depinde cat de aproape a stat de trecere. Oricum, daca faci contestatie nu cred ca o sa castigi. Incearca si vezi.

| P3d1a a răspuns:

Scuze sa iti spun dar traseul e foarte diferit fata de legislatia actuala.

La traseu trebuie sa arata ca detii controlul masini si ca poti sa conduci intr-un mod sigur, iar dupa ce iei permisul poti sa uiti aproape toate chestiile pe care le-ai invatat la scoala.

Daca un pieton e pe trotuar, cu fata spre trecere sau sta foarte aproape de trecere, asta ar inseamna ca se poate pute in miscare in orice moment. Tu are trebui sa opresti in situatia acea pentru ca ar fost sanse de un accident daca acel pieton s-ar fi angajat in traversare exact cand tu ajungeai la trecere cu 30km/h, lucru ce in legislatie are tot dreptul sa il faca.

La traseu sunt niste reguli in plus fata de legislatie. Si examinatorii aia iti garantez ca nu conduc masina personala in acelasi mod in care puncteaza candidatii.