| Freddy_Maryus_1993_hEcv a întrebat:

Salut
Am o intrebare care vreau raspunsuri sigure
Am un opel vectra b 1.6 16 v din 2001 si am probleme cu pierderea apei/antigelului. Acum nu i-am pus antigel pentru ca pierde tot din vas si de pe furtune. Ramane doar in motor.
Acum intrebarea sta in felul urmator:

Apa ingheta da? Daca ingheata beton se sparge motorul singur sau numai daca o pornesc cu motorul inghetat se sparge?
Urgent, multumesc.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa verifici tot ce tine de instalatia de racire.Radiator,conducte,pompa de apa. Undeva ai pierdere.Se poate sparge si cu motorul oprit.Asta daca ai numai apa in instalatie si afara sa fie mai mult de - 5 grade.Iti recomand un service pentru verificare.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru darrio2007):

Am inteles. Nu stiu daca o mai folosesc iarna asta. Mai bine merg la tara si scot toata apa de pe conducte si din radiator, bloc. Pompa este sigur pentru ca se scurge de undeva de la capacul de distributie. Mercii

| darrio2007 a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Este bine sa o faci. Daca nu o mai folosesti. Daca de acolo curge sigur este pompa de apa.Pe la presetupa.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru darrio2007):

Ok, merci

| darrio2007 a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Pentru putin.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate ai garnitura de chiulasa dusa, cu siguranta

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Apa nu imi fierbe, sta la 90 grade. cand se pierde apa atunci se ridica mai sus.

| Ionascu_Valentin_1999 a răspuns:

Este dusa pompa de apa ca sa o schimbi trebuie sa te duci la mecanic

| crysccoman a răspuns:

Salut,de unde sti ca pierde de pe furtune?! daca vasul e gol nu înseamnă ca pe furtune nu mai e apa.Chestia cu motorul e comica...apa nu intra in motor ci in radiator.

Daca nu ai antigel pe timpul asta cand e cu minus risti sa ti se sparga radiatorul conductele de apa si vasul e poate dilata de la frig si apoi sparge. toate aste chiar si cu masina oprita.

Cel mai indicat este sa te duci la un service auto si sa le spii problema si ei o sa te lămurească mai bine si cu daunele pe care le poti cauza fara antigel iarna.Baftă

| darrio2007 a răspuns (pentru crysccoman):

Si motorul cum il raceste, mai mecanicule? Ai desfacut vreodata un motor piesa cu piesa? Sa vezi pe unde circula apa prin blocul motor? Si daca ingheata se poate sparge blocul motor? Tu esti comic.Ca mai si raspunzi in necunostinta de cauza.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru crysccoman):

Am inteles. Acum 2 saptamani cand am fost la tara am gasit masina fara apa in vas, furtunul care duce la radiator inghetat beton si alt furtun inghetat putin. Am pus apa fiarta si totul bine. Apa pierd de la pompa sau de la senzorul ala de apa de langa baia de ulei. De pe acolo se vede ca se scurge. O sa merg cu ea la service, merciii.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru darrio2007):

Da, apa circula prin bloc, conducte, radiator. Deci daca apa ingheta in bloc, se sparge daca sta nepornita, sau numai daca poresc cu motorul inghetat?

| darrio2007 a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Se sparge si stand pe loc.Adica motorul nepornit.Este de ajuns o noapte geroasa.