| Mariobmb a întrebat:

Salut, am o intrebare, daca filtrul de polen este neschimbat de mult, imi poate afecta caldura din masina? Adica sa bage un pic mai rece

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa intre mizerie sau un miros naspa cand pornesti caldura sau aerul conditionat. La 2 ani se schimba filtru de habitaclu si ala de polen la 3.

| Violleta2022 a răspuns:

Caldura nu, dar sanatatea da!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu afecteaza temperatura, dar atunci cand ai filtrul vechi, aburesc geamurile mai des, iar debitul de aer poate fi mult mai mic.

| OldSoul a răspuns:

Sincer?
Avand in vedere ca e aproximativ 30 de lei un filtru, nici nu ar avea rost sa-ti bati capul cu aceasta intrebare, ar trebui sa-l schimbi direct si aia e.

Cat despre intrebare, raspunsul este NU, insa iti poate restrictiona cantitatea de aer care intra in masina, si desigur, calitatea acestuia.

| xerxes1 a răspuns:

Iti baga mai putin aer, dar in niciun caz mai rece.

| xerxes1 a răspuns:

Soferul bate campii.
Filtrul de polen si habitaclu este acelasi lucru si se schimba cel mai tarziu la un an.Este un focar de infectie.