| cpp a întrebat:

Salut,

Am o intrebare la ce turatie schimba vitezele un tir cu 12 viteze.
Si treptele cu care pleaca de pe loc(incarcat si gol). Recunosc ca nu sunt cunoscator m-am interesat pe internet dar nu am reusit sa gasesc nimic pentru 12 trepte.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca si la masina mica, depinde de conditii.
Cand e gol, e inutil sa treci prin toate vitezele, avand rapoarte apropiate, iar motorul fiind foarte puternic, sari cate 2-3 viteze odata; pleci cu a 2-a sau a 3-a, dai direct a 5-a si tot asa...

| cpp explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar in momentul in care este incarcat se pleaca cu prima treapta sau depinde de greutatea cu care este incarcat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru cpp):

Depinde de greutate, si de teren.