| BoyDCartier a întrebat:

Am o masina teleghidata de cativa ani si m-am hotarat sa ma joc din nou cu ea. Ideea este ca avea o baterie mare de 12V si am incarcat-o, dar masina nu misca deloc.
1.Eu banuiesc ca masina nu merge din cauza bateriei care e moarta(cand am luat o era oricum destul de uzata)
2.Ce baterie imi recomandati? Eu ma gandesc sa iau tot una de 12V, dar as dori mai multe pareri.

Imagine masina: http://imgur.com/IoeuuE2
Site baterie 12V(la fel ca cea pe care o am acum, care e moarta): http://www.olx.ro/......5XqTg.html
Site baterie 7V : http://www.speedrc.ro/catalog/acumulatori-baterii-si-acc esorii-67534 (ma gandeam la una pana in 150 ron)

Sau as dori sa imi recomandati si alti acumulatori pro-contra si sa atasati si site-ul.Va multumesc!

P.S.:Daca mai aveti nevoie de detalii imi puteti spune.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Cel mai bine ar fi sa o masori cu un multimetru, sa vezi daca mai ajunge la 12v, sau nu prea. Poti pune un bec de la masina la contactele ei, ar trebui sa se aprinda exact ca si pe masina. Daca se aprinde slab sau deloc, e clar ca e moarta.
2. Daca a mers cu 12v, cred ca asta e tensiunea la care e facuta sa mearga, deci tot de 12v iei. Daca era pentru 7v, atunci ia de 7v, altfel risti sa strici jucaria.

| BoyDCartier explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ea avea o baterie mai mica initial care s-a dus, iar eu am mutat o pe 12V crezand ca e mai buna... Nu am un multimetru, dar am un motoras care l-am pus la o baterie normala AA + cu + - cu - si mergea, iar la bateria aceasta de 12V nu misca deloc.(e bun testul care l am facut?) Si acum, nu stiu ce baterie ii trebuia, dar cum ar putea sa o strice o baterie mai mare?(am decupat o in interior ca sa ii fac loc sa intre bateria de 12V ca ea avea un loc mai mic jos unde se introducea normal bateria ei) Mai scrie pe ea 27Mhz, dar aia e de la controller. Iti multumesc pentru raspuns si te rog sa ma lamuresti si pe mine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru BoyDCartier):

Bateria cu tensiunea mai mare poate arde jucaria. Asta conteaza cel mai mult in alegerea unei baterii, sa fie de tensiunea ceruta/suportata de aparat (in cazul de fata jucarie).
Nu e tocmai bun testul pe care l-ai facut, in sensul ca un motoras care se invarte la o baterie AA (care apropo, are 1, 5V), putea sa pocneasca la o baterie de 12V. Insa e bun testul in cazul de fata, daca nu s-a intamplat nimic cu motorasul, inseamna ca e dusa de tot bateria.
Mai cauta pe masinuta, poate gasesti o informatie despre voltajul (tensiunea) la care functioneaza. Poate mai ai vechea baterie, pe ea sigur scrie cati V (volţi) avea.
27MHz e frecventa prin care comunica telecomanda cu controllerul.

| BoyDCartier explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iti multumesc pentru atentie si sper sa ti spun maine care era voltajul celeilalte baterii pentru ca este la tara si va trebui sa o caut. Cum am zis, cealalta baterie a fost la fel, tot de 12V doar ca atunci cand am luat o nu a fost noua, ci chiar uzata, deci masina nu putea merge mai mult de 10minute. Chiar sunt sanse asa mari sa se strice? Inteleg ca acea baterie uzata nu are puterea uneia noi, dar este destul de mare si motorasul, este cam 50% din marimea bateriei de 12V, iar roata masinutei e aproape cat bateria.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru BoyDCartier):

Motorul probabil rezista la cativa volti peste tensiunea normala a bateriei, insa montajul electronic ce controleaza masinuta, poate avea de suferit mult mai repede.