| Bossdeanonim12 a întrebat:

Salut! Am o nelamurire cu functia de auto a farurilor la masina. Cand farurile sunt pe auto n ar trebui sa se aprinda si ziua? Ziua stau stinse si trebuie sa le aprind eu manual.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Functia auto lucreaza cu senzorul de lumina, aprind luminile de noapte atunci cand este intuneric.
Pentru a aprinde luminile ziua, ai nevoie de functia DRL, care sa aprinda automat doar luminile de zi, sau luminile de intalnire de pe fata.
In lipsa functiei DRL, le aprinzi personal pe luminile de intalnire.
DRL-ul se poate programa la unele masini, sau se pot monta blocuri de lumini cu functie DRL (de pe masini din Suedia, de exemplu).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tocmai asta inseamna functia de auto... sa se aprinda singure cand e... intuneric

| adryang78 a răspuns:

E normal ca pe auto să rămână stinse ziua. Se aprind în funcție de gradul de luminozitate de afară. Cum la noi legea prevede să fie aprinse și pe timpul zilei, n-ai decât să le aprinzi manual.

| MihaiMB a răspuns:

Luminile auto aprind farurile în funcție de cât de întuneric este afară.